Pierwszy TRX

Masz nietypowy problem 'lampowy'? Spróbuj tutaj.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Awatar użytkownika
Jurek O
500...624 posty
500...624 posty
Kontakt:

Re: Pierwszy TRX

Post autor: Jurek O »

Hmm... UKF jak zawody są to ożywa ale nie wszędzie. Ciesz się, że nie jesteś w 1 albo 2 okręgu bo tam na UKF'ie można gardło zedrzeć i nic.
Większość poszła na UKF'ie w emisje cyfrowe, głównie DMR. Jest jeszcze analogowy Echolink. U nas w dziewiątce jest dość aktywnie. Głównie rano i wieczór.

Zerknij tutaj - https://fm-link.pl/

Emisji cyfrowych na KF'ie głównie FT8 i FT4 słuchasz i nadajesz na USB :!:
Na tych emisjach robisz cały świat w zasadzie na kawałku druta i małej mocy.
Choć nie ukrywam, że jest łatwiej na dobrej antenie i jak w nią dmuchniesz tak 200 - 300 W to już jest bajka :twisted:

Zerknij jeszcze tutaj

https://physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/wsjtx.html
Załączniki
FT8 FT4 Częstotliwości.JPG
Początkujący w technice lampowej.

Awatar użytkownika
szalony
moderator

Post autor: szalony »

Na KF z domu nie ma szans. Całe moje pole antenowe to balkon typu "rzygownik" powierzchni 0,8m^2 na I piętrze :lol: Na rzuconym drucie ledwo słyszę Cesky Rozhlas II na 639kHz i tylko po zmierzchu a to są dwa nadajniki po 750kW (lampowe tesle) w prostej linii 200km. Na KF warkot zakłóceń S8-S9, raz usłyszałem tą cyfrówkę na USB, i jakąś azjatycką rozgłośnię. Założyłem Diamonda X30N na ukf i słucham Kolejarzy i aeroklubu, na pasmach na razie cisza :D Jak dostanę znak to będę wołał na 2m i 70cm. Na razie słyszę jedynie co 30 min "zegarynkę" - "przemiennik zielonogórski SR3ZG, lokator JO71RW..." Niestety nie mieszkam już w rodzinnym krakowie :( Bo bym u przyjaciółki na strychu sie zainstalował.

Mam drugie tajne QTH gdzie planuję LW 41,5 metra.

Egzamin zdany, teoria 20/20, praktyka OK. Zanim dostanę pozwolenie moze zdążę opanować MENU mojego radia :lol:
Ha lonker chistr ha merc'hetaer

Awatar użytkownika
Jurek O
500...624 posty
500...624 posty
Kontakt:

szalony pisze:
pt, 2 października 2020, 10:53
Egzamin zdany, teoria 20/20, praktyka OK.
To Ty kujon Kolego jesteś :!:
Gratuluję :!: :!: :!:

A na dachu masz możliwość coś pionowego postawić ?

Jurek

Awatar użytkownika
szalony
moderator

Nie ma opcji, mieszkanie wynajmowane, spółdzielnia nie wpuszcza nikogo na dach. Gdyby to było moje to bym mógł wojować, ale to tylko "stancja" ;) "Po cichu" nic nie zamontuje bo w górę jeszcze dwa piętra, zaraz się czepią że wisi kabel jak guma od majtek. Na balkonie myślę ew. o yadze na 70cm w polaryzacji poziomej, o ile coś tam się dzieje, wycelowanej w prześwit. I tak nie jest źle że mam dobre układy z sąsiadami, i właścicielką, i ten diamond nikomu nie przeszkadza.

Awatar użytkownika
Jurek O
500...624 posty
500...624 posty
Kontakt:

Na SSB na 70 cm coś usłyszysz tylko gdy są zawody. Tak, więc obróć w pion i wyceluj w jakiś przemiennik.

Awatar użytkownika
szalony
moderator

Stwierdziłem ze smutkiem że w QTH domowym włączenie komputera powoduje iż na paśmie 2m "wskazówka" S-metru wychyla się od razu do S7 i słychać jakby traktor jechał. Imponujące jakie spektrum zakłóceń potrafi wyemitować zasilacz komputerowy i to ze średniej półki :!: Oczywiście złośliwość rzeczy martwych polega na tym że zagłusza AKURAT PASMO 2M, cztery MHz wyżej na paśmie kolejowym 150MHz słychać idealnie, jak również radiofonię 88-108. Na szczęście do pasma 70cm harmoniczne 700W zasilacza "Zdiełano w Kitaje" już nie docierają.

Awatar użytkownika
Jurek O
500...624 posty
500...624 posty
Kontakt:

Tak to już jest z tymi komputrzanami zasilaczami. Nawet nie trzeba ich włączać, ponieważ sama przetwornica stand-by w takim zasilaczu wystarczająco może umilić nasłuch. Na szczęście zasięg tych zakłóceń jest niewielki i w momencie jak wyrzucisz na dach antenę oraz poprowadzisz od niej w miarę uczciwy kabel do radia uciążliwość ta całkowicie zniknie.

Awatar użytkownika
Marek7HBV
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Post autor: Marek7HBV »

Zasilacz tak wysoko z harmonicznymi nie sięga-to płyta zaśmieca. :D

Awatar użytkownika
szalony
moderator

No fakt, tam też przetwornica. Co za francowate urządzenie, w dodatku jedna ściana komputera jest z pleksi, więc nie ekranuje. Z anteną już nic nie poradzę, musi być na balkonie niestety. Kabel RF7, radio uziemione do kaloryfera bo tam widzę największe uziomy (oglądałem węzeł cieplny w piwnicy). Cóż popracuje się cyfrówką na 70 cm, a na 2m normalnie, loga można prowadzić na papierze. O ile w ogóle usłyszę jakieś życie na 2m :D Na razie poza cyfrówkami na 70cm, i "beaconami" przemienników na 2M nie słyszałem żadnego QSO.

W drugim QTH mimo strefy przemysłowej odbiera KF ładnie, a miałem tylko 6m linki, więc sądzę że na prawdziwej antenie będzie spoko. Naruchałem dipol 2x19,5 z balunem, oraz LW 41,5m i 33m, tutaj dysponuje zewn. skrzynką.

Awatar użytkownika
whwp
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: whwp »

Najbardziej niepokojące jest to: "..radio uziemione do kaloryfera..". Mam wrażenie, że niedozwolone "elektrotechnicznie" . Ale to i tak pikuś w porównaniu z tym jak RF się na tym odcinku może spiętrzyć i siać dookoła. Słowem nieciekawa sytuacja.
Wojtek SQ2KRZ

Awatar użytkownika
szalony
moderator

:(

Odnośnie kaloryfera mam zgodę zarządcy CO w bloku i ciepłomierz w piwnicy jest zmostkowany szyną miedzianą (tak już było). Wg pytań egzaminacyjnych jest to dozwolone (właśnie miałem takie pytanie na swoim) Antena ma przeciwwagi, jest to antena pionowa na UKF typu GP. Czy faktycznie może to powodować BCI/TVI ? Nie mam pomysłu do czego innego mogę uziemić TRX w mieszkaniu. Instalacja wodociągowa jest z plastiku, a żaden uziom nie jest dostępny.

Zdaje się jednak że i tak nie będę pracował z domu, bo poprostu nikogo tu na pasmach VHF/UHF nie ma. Poza ciągle słyszalną emisją cyfrową na 436,900 słychać tylko beacony przemienników, nie słyszałem żadnego QSO.
KALOR.JPG

Awatar użytkownika
szalony
moderator

Przepraszam, że znowu ja, ale koledzy są bardziej doświadczeni.

Co to jest ? Siła sygnału jest ogromna jak widać, domyślam się że to jakaś emisja cyfrowa, ale nie mam pojęcia jaka, więc nie mogę zdekodować na komputerze, co nie ustawię to głupoty wychodzą. Sygnał jest S9+40, non stop. To jest jakiś beacon ? Na tej f znalazłem w necie tylko satelitę, ale to niemożliwe, sygnał za silny.

https://www.facebook.com/messenger_medi ... 1MyhRo53OU

A odnośnie tej hydry to muszę powiedzieć że piękne urządzenie, zwłaszcza jak za tą cenę. Zazdroszczę autorowi wiedzy z elektroniki, ja to mam problem samodzielnie zaprojektować generator Colpittsa, i w sumie nie mam kiedy się uczyć (wiecznie robota). Dziś nie narysowałbym z głowy nawet pirata FM na dwóch tranzystorach, takiej zabawki typu mikrofon bezprzewodowy :( Chyba kiedyś w przyszłości kupię ten zestaw, aby mieć chociaż coś co polutowałem samodzielnie, zawsze to łatwiej zrozumieć schemat, bo do mojego Yaesu to schemat jest tylko że trzeba jeszcze doktorat z elektroniki :lol: (do menu też, swoją drogą - z filozofii). Obudowa wprawdzie woła o pomstę do nieba, ale SP2FP ma rację, zestaw sprzedaje za 750 a współczesne obudowy metalowe potrafią w tme kosztować 300. Pokazuje to też jak wielkie możliwości dały nam scalone syntezy DDS. Kiedyś robiłem kit wg SP5AHT gdy pierwszy raz próbowałem zacząć przygodę z ham radio. Jakiś tam staś czy inny janek, nie pamiętam już. Ciepnąłem tym w kąt bo nie mogłem zestroić VFO - nie miałem częstościomierza, oscyloskop do 5 czy 10MHz to też było marzenie, żeby chociaż kratki na ekranie policzyć. Teraz moduł DDS, i f świeci się na wyświetlaczu.

Odbierać na KF coś się z domu da, w nocy zawiązałem drut z balkonu do drzewa i słyszę (poza szumem powodującym wskazanie do S8) ogromną ilość Ruskich na 3,6-3,7 MHz. Złapałem też QSO między N1ELC ze stanów z jakimś Bułgarem, jak na 15m starej krosówki telefonicznej to i tak jestem pod wrażeniem :shock: Słychać też oczywiście na 4625 brzęczenie legendarnej już UŻB-76, czy jak teraz ta stacja się woła.

Awatar użytkownika
Jurek O
500...624 posty
500...624 posty
Kontakt:

Daj link na coś "normalnego", ponieważ mojej mordy nie ma na facebuku.

Co roku odbywa się techniczny zjazd krótkofalowców w Burzeninie. Znajdź sobie na facebuku. Niestety w tym roku dupa z wiadomych względów. Dla krótkofalowca z żyłką konstruktora obecność obowiązkowa.

Widać u Ciebie fascynację i zacięcie, tak trzymaj :!:

Po paru latach włączysz odbiornik i słyszysz: RPA, USA, Brazylię, Japonię, Kubę, Nową Zelandię, Ghanę, itp. Po pięciu minutach stwierdzasz, że znów nic ciekawego nie ma i idziesz żuć szmatę na 80tkę :lol:

Awatar użytkownika
szalony
moderator

Jurek O pisze:
ndz, 18 października 2020, 10:02
Daj link na coś "normalnego", ponieważ mojej mordy nie ma na facebuku.
"Tera" powinno działać: https://drive.google.com/file/d/1b5L96T ... sp=sharing

ODPOWIEDZ