Nielampowy wybitnie SU-G91

Masz nietypowy problem 'lampowy'? Spróbuj tutaj.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

czyt
75...99 postów
75...99 postów

Nielampowy wybitnie SU-G91

Post autor: czyt » czw, 22 listopada 2018, 16:31

Kupiłem niedawno taki zestaw, za grosze, pochodzący zza Wody. Słuchałbym z przyjemnością, gdyby nie problem z przegrzewaniem się aplitunera.
Sprzęt z procesorem, nie zanosi się, by ktoś taki zbudował na lampach, czegoś słuchać trzeba. Przeszukanie znanej witryny, to jak wiecie: poszukaj, albo: już tyle razy było. Naklikamy się jak głupi i okazuje się, że nikt tego, sensownie nie rozwiązał. Podawano zewnętrzny wiatrak, jako alternatywę także, mimochodem i tak to rozwiązałem. Dla początkujących dopiszę, by nie ingerowali, raczej w układ wiatraczka: ma on zasilanie napięciem ujemnym (oba styki), sterowane z poboru, lub prądu wyjściowego - ja tego nie wiem. Miałem pomysł, by zastosować dzielnik oporowy i podać napięcie drugiej strony symetryczne, na 0; jednak wiatraczek "pływa", nie jest na masie. Dodatkowy wentylator 12 cm, rozwiązał problem całkowicie.
Skąd grzanie się hybryd? Nazywa się to "NewclassA" i polega, jak się domyślacie, na wysokim prądzie spoczynkowym końcówek mocy. Ale bez przesady. Normalne granie prowadzi do stanu "prawie parzy" czyli 60-70st. na obudowie. Ważne by nie ustawiać takich wzmacniaczy pod sprzętem wrażliwym. Granie głośne →obudowa zimna. To rozwiązuje także problem hałasu małego wiatraczka- "jazgocze", kiedy już jest głośno, bardzo głośno.
Wiatraczek od jakiegoś zasilacza PC 12 cm+zasilacz od telefonu 5-6V. Zasilacz przyłączyłem do wolnego gniazda ampli, więc załącza się z całym zestawem. Co ciekawe zasilacz działa tak samo z 230, jak i z gniazda, czyli ze 110-120V-przetwornice. Mój jako amerykancki, wymagał autotransformatora i taki umocowałem za oryginalnym, poza obudową, pół! obejmą. Kosztował (at) więcej, niż sprzęt=180zł z przesyłką? Zestaw to tuner, ST-k50(centralka i sterowanie z pilota), G91, jakiś starszy equalizer (bezużyteczny dla mnie), i karuzel 5xcd - spalone trafko niestety. Gdyby ktoś miał takie, lub podobną szufladę zużytą np wiele klonów Kenwood i inne, to chętnie podejmę. Zamienię na coś.
Może ma ktoś zbywającą UF21 - do mojej AGI - sekretarzyk?

czyt
75...99 postów
75...99 postów

Re: Nielampowy wybitnie SU-G91

Post autor: czyt » pn, 3 grudnia 2018, 17:02

Zły dział - jednak trochę nakłamałem: wyświetlacze w tym sprzęcie, ponoć lampowe - zasilane 3V? To może się nada - wyświetleń kilka, ale nie o to chodziło. Może ktoś z Kolegów ma CD Technicsa, lub inną karuzelę 5xcd i chciałoby mu się pomierzyć napięcia na wyjściu płytki z trafkiem? Diody i reszta są już na płytce głównej, więc przemienne 1-2 normalne i 1 z symetrycznym uzwojeniem: 12, 10-10 i 5?

czyt
75...99 postów
75...99 postów

Re: Nielampowy wybitnie SU-G91

Post autor: czyt » pt, 7 grudnia 2018, 14:31

Z 5xcd nieaktualne. Znalazłem podobny schemat: napięcia - ~9.5, 9.5, 12.5, 5.4. Użyłem innego trafka z uzwojeniem 220V. CD nie chciał ruszyć, miał zamiast -9.5, około -4 (opis na pcb, drugie -9,5 w tym miejscu). Okazała się zwarta zenerka 9V w stabilizatorze +-9,5V, w jakimś układzie różnicowym.
Co ciekawe na procesor szło 49V, a powinno być 29V. Okazało się, że przeczytanie wątków na znanym portalu złodziejskim (kradną wpisy), było stratą czasu.
Swoją drogą, spróbuję odtworzyć uzwojenie ~110 na tym, co zostało z oryginalnego TS - sterowanie gniazda zasilania z tunera. Drut tam był w zasadzie, nieizolowany, dziwna sprawa.

ODPOWIEDZ