Symulator ułatwiający dobieranie punktu pracy lampy

Teoria lamp elektronowych, techniki próżniowe, zagadnienia konstrukcyjne. Nic dodać, nic ująć. Wszystko o lampach.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Awatar użytkownika
Piotr
moderator
Kontakt:

Re: Symulator ułatwiający dobieranie punktu pracy lampy

Post autor: Piotr » ndz, 16 kwietnia 2017, 20:01

Dołączam się do podziękowań za udostępnienie symulatora, rzecz jest znakomita.

Gdyby była taka możliwość, to prosiłbym o uwzględnienie charakterystyk 6N7 (6N7S), jedynej jakiej obecnie mi brakuje.

Awatar użytkownika
Locutus
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Locutus » ndz, 16 kwietnia 2017, 21:49

W słowie 'operating' zdania "Parameters at operaing point" zabrakło litery 't'.

Ze swojej strony przylączam się do prośby o EL34 w trybie pentody oraz EBL21.
Czy są szanse na EF21 w trybie troidy ?
Katalog podaje, że polska EF21 (pentoda uniwersalna) to to samo co EF6.

jackie01
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: jackie01 » śr, 25 października 2017, 21:43

Mam pytanie do praktyków - czy wyznaczone przez symulator zniekształcenia harmoniczne w danym punkcie pracy dla zadanego Uin mają pokrycie w rzeczywistości?
Pytam ponieważ zadając dany punkt pracy do LTSpice'a (Ub, Ra, Rk) dla identycznego sygnału wejściowego Uin otrzymuję niestety inny prąd Ia a co za tym idzie Ua. Zniekształcenia również nie mają pokrycia - są znacznie wyższe. Dla wersji bez kondensatora w katodzie otrzymuję dwa razy większe zniekształcenia, z kondensatorem w katodzie już 4krotnie większe niż te ze strony symulatora online. Nie są to już kosmetyczne różnice. Nie sądzę, że to wina modelu lampy - dla innych mam podobne wyniki. Gdzieś na pewno popełniam błąd - być może w rozumowaniu. Dołożenie kondensatora zmniejsza lokalne sprzężenie zwrotne, zwiększa wzmocnienie lampy - czy dla takiej sytuacji należy szukać nowego punktu pracy i wtedy symulator online ze strony Triody nie zdaje egzaminu? Najlepiej byłoby sprawdzić układ w rzeczywistości i dokonać konfrontacji ale zapytać kolegów nie zaszkodzi a nuż coś mi doradzicie?
trioda.JPG
Symulator online Trioda
spice.JPG
LTspice - bez kondensatora katodowego
spice1.JPG
LTspice - z kondensatorem katodowym

Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Kontakt:

Post autor: tszczesn » śr, 25 października 2017, 21:57

Czy w LTSpice korzystasz z dokładnie tego samego modelu lampy co w programie w którym projektujesz punkt pracy? Bo jak nie, to nie masz jak przełożyć wyników z jednego miejsca na drugie.

jackie01
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: jackie01 » śr, 25 października 2017, 22:26

Zapewne modele różnią się od siebie ale próbowałem kilku różnych modeli 6N1P-EW w LTspice w tym jeden który stworzyłem naprędce sam. Wynik - zawsze odstępstwo - niestety zawsze w tą złą stronę - czyli dużo wyższe zniekształcenia. Można pokusić się o stwierdzenie, że przynajmniej jeden (jeśli nie oba) symulatory dają wyniki z kapelusza? Jedyna droga weryfikacji to przetestowanie kilku egzemplarzy lampy w realnym układzie i pomiar.

Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Kontakt:

Post autor: tszczesn » śr, 25 października 2017, 23:50

Pomiar w naturze to zawsze ostateczna weryfikacja symulacji. A wyniki symulacji wprost zależą od użytych modeli elementów, więc porównywanie ze sobą rezultatów osiągniętych za pomocą różnych modeli nie ma sensu, można je tylko porównać z naturą i zobaczyć który bardziej odbiega od rzeczywistości.

Awatar użytkownika
gsmok
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: gsmok » czw, 26 października 2017, 09:29

Wygeneruj w LTSpice charakterystyki anodowe i porównaj je z symulatorem. Wzory, na podstawie których w symulatorze metodami graficznymi wyznaczane są zniekształcenia masz w opisie podanym w linku pod symulatorem.
Pozdrawiam
GSMOK

ODPOWIEDZ