Naprawa lampy AF 7

Teoria lamp elektronowych, techniki próżniowe, zagadnienia konstrukcyjne. Nic dodać, nic ująć. Wszystko o lampach.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów

Naprawa lampy AF 7

Post autor: ed_net »

Witam !
Rozleciała się taka ładna lampa TAF 7 jak na zdjęciu. Lampa jest ładna i jeszcze w dodatku dobra.
Mam problem z rozszyfrowaniem końcówek , udało mi się zidentyfikować żarzenie i katodę - szkic załączam.
Może Ktoś z kolegów zna budowę i jest w stanie określić jak są ułożone inne końcówki.
Nie mam niestety miernika do lamp.
Pozdrawiam ed_net.
Załączniki
CCF20121108_00001.jpg
DSCF8391.JPG

Alek
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Naprawa lampy AF 7

Post autor: Alek »

Może ta rozpiska coś pomoże?

download/file.php?id=10738&mode=view

ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów

Witam !
Dzięki za pomoc. Miałbym jeszcze prośbę do veturilo - czy możesz zamieścić skan następnej strony czyli 20 , gdzie powinno być zakończenie rozpoczętego wątku jak rozszyfrowywać elektrody.
Z dwóch przykładów w tabelce wynika ,że Tungsramowi nie za blisko było do Telefunkena , spróbuję więc połączyć tak jak było w AF 7 Loeve.
Pozdrawiam ed_net.

ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów

Witam !
I znów sukces - dzielę się nim z Kolegą veturillo , gdyż dzięki Jego rozpisce udało się odzyskać lampę.
Narazie jest zrobiona prowizorka , ale włączona do radia działa dobrze.
Daję poniżej rysuneczek z układem wyprowadzeń . Rozszyfrowanie żarzenia jest oczywiste, katodę znalazłem przy pomocy zasilacza prądu stałego 4 V i omomierza, a reszta wyprowadzeń zgodnie z tabelką jak dla AF7 Loewe.
Pozdrawiam ed_net.
Załączniki
CCF20121110_00000.jpg

Alek
625...1249 postów
625...1249 postów

Cieszę się, że Ci się udało. Zaś skan był na forum, jest to fragment starego radioamatora z artykułem inżyniera - nomen omen- Dobrodzieja.

Awatar użytkownika
zagore1
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: zagore1 »

ed_net pisze:Witam !
I znów sukces - dzielę się nim z Kolegą veturillo , gdyż dzięki Jego rozpisce udało się odzyskać lampę.
Narazie jest zrobiona prowizorka , ale włączona do radia działa dobrze.
Daję poniżej rysuneczek z układem wyprowadzeń . Rozszyfrowanie żarzenia jest oczywiste, katodę znalazłem przy pomocy zasilacza prądu stałego 4 V i omomierza, a reszta wyprowadzeń zgodnie z tabelką jak dla AF7 Loewe.
Pozdrawiam ed_net.
Prosiłbym o pomoc.
Mam identyczną sytuację z lampą AF7 Philipsa.
Wiem gdzie są przewody od żarzenia i tyle :(
Jak rozpoznać katodę?
I czy jak znajdę wyprowadzenie katody to obok niej jest G3?
A po przeciwnej stronie pierwsza od żarzenia G2 a nast A??
Ludzie dzielą się na tych co posiadają RADMORA 5102 i tych co chcą go posiadać :-)

Alek
625...1249 postów
625...1249 postów

Podaj żarzenie, użyj drugiego zasilacza prądu stałego 20V z miliamperomierzem i poszukaj katody. Tylko jedna elektroda dołączona do minusa umożliwi uzyskanie emisji. To będzie katoda.

ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów

Witam !
Mnie udało się ustalić wyprowadzenie katody używając minimum oprzyrządowania t.j. przy pomocy zasilacza prądu stałego 4v i omomierza analogowego.
Wykorzystałem wiedzę zawartą w poradach Triody p.t. badanie emisji lamp przy pomocy omomierza.
I tak : żarzenie jest z zasilacza prądu stałego 4 V . Końcówka plusowa omomierza idzie do siatki 1 , końcówka ujemna omomierza idzie do plusa podłączonego zasilania. Z tej samej plusowej końcówki wyprowadzamy przewód ,którym po kolei dotykamy poszczególnych wyprowadzeń. Przy dotknięciu katody powinien pojawić się wychył omomierza - to będzie katoda o ile lampa ma jakąś emisję.
Głowy nie dam za te plusy i minusy , ale jak pokombinujesz to napewno katodę znajdziesz.
Pozdrrawiam ed_net.

Awatar użytkownika
jacekk
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Post autor: jacekk »

Może posiadacie Panowie taką lampę bez metalizacji? Strasznie jestem ciekawy jak wygląda ona wewnątrz.

Piotrek J.
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Piotrek J. »

Będę niedługo naprawiać AF7 Philipsa - luźny cokół i słaby styk metalizacji. Jeśli Ci się nie uda wykryć samemu to jakoś w tygodniu napiszę, jak to tam wygląda.

Awatar użytkownika
zagore1
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Mnie udało się ustalić wyprowadzenie katody używając minimum oprzyrządowania t.j. przy pomocy zasilacza prądu stałego 4v i omomierza analogowego.
Wykorzystałem wiedzę zawartą w poradach Triody p.t. badanie emisji lamp przy pomocy omomierza.
I tak : żarzenie jest z zasilacza prądu stałego 4 V . Końcówka plusowa omomierza idzie do siatki 1 , końcówka ujemna omomierza idzie do plusa podłączonego zasilania. Z tej samej plusowej końcówki wyprowadzamy przewód ,którym po kolei dotykamy poszczególnych wyprowadzeń. Przy dotknięciu katody powinien pojawić się wychył omomierza - to będzie katoda o ile lampa ma jakąś emisję.
Głowy nie dam za te plusy i minusy , ale jak pokombinujesz to napewno katodę znajdziesz.
Pozdrrawiam ed_net.
Stały prąd 4V i omomierz analogowy ( a w zasadzie rosyjski miernik analogowy) posiadam.
Siatka 1 jest jak rozumiem na tym górnym kapturku?
Zrobię na stole pająka i może mi się uda :wink:
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Janusz
Ludzie dzielą się na tych co posiadają RADMORA 5102 i tych co chcą go posiadać :-)

ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów

Witam !
Jeśli robisz ten układ pierwszy raz to proponuję sprawdzić działanie na początku na AZ 1 - jest najprościej bo ma bezpośrednie żarzenie, a póżniej na jakiejś sprawnej lampie typu A z pośrednim żarzeniem.
Znalezienie katody po tym treningu powinno być po tych ćwiczeniach bez żadnego problemu.
Pozdrawiam ed_net.

Awatar użytkownika
zagore1
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Pozdrrawiam ed_net.
Zabrałem się dzisiaj za tę moją AF7. Zrobiłem dokładnie tak jak kolega opisał i..... pełen sukces - znalazłem bez problemu katodę. Faktycznie tylko na niej omomierz wykazuje wychył!
Na razie przymocowałem "czapeczkę" na s1 i oczyściłem z cyny otwory w podstawce przez które będę przewlekał przewody idące od lampy. Jeszcze sporo pracy przede mną, ale może lampka ożyje :D
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Janusz

Awatar użytkownika
zagore1
2500...3124 posty
2500...3124 posty

No i się mi udało! Jakimś cudem poskładałem lampkę w całość nie powodując zwarcia, ani nie myląc się w podłączeniach.
Sprawdziłem w Mikrofonie - lampka całkowicie sprawna. Wiem,że to lampa 'śmieciowa' , ale wg mnie warta uratowania.

Awatar użytkownika
zagore1
2500...3124 posty
2500...3124 posty

download/file.php?id=10738&mode=view

Mam oderwaną podstawkę od lampy E499 Philipsa.
Żarzenie wiem jak odszukać, ale z resztą "kicha" :-(
W tej powyżej zacytowanej tabeli E499 już nie ma. Czy ktoś ma może dalszy ciąg tej tabeli?

ODPOWIEDZ