Wymiana elektrolitów - mieszane uczucia ;)

Jeśli informacja nie pasuje do żadnego działu, a musisz się nią podzielić - zrób to tutaj.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Awatar użytkownika
Locutus
625...1249 postów
625...1249 postów

Wymiana elektrolitów - mieszane uczucia ;)

Post autor: Locutus » czw, 14 marca 2019, 11:59

Ponieważ mój cyfrowy oscyloskop Rigol "postanowił, że czas na wizytę gwarancyjną w serwisie" :twisted: postanowiłem przywrócić do świetności analogowego 'dziadka' (skończył własnie 32 lata...) Tektronix 2465A, który od wielu lat czekał na swoją kolej....

Zacząłem od wymiany elektrolitów w zasilaczu impulsowym.... wybór padł na niskoimpedancyjne Nichicon serii (PW), które kupiłem w TME.
Ekhm.... wymienił stryjek siekierkę na kijek ?
TEK_ESR.jpg
TEK_POJ.jpg
NICH_ESR.jpg
NICH_POJ.jpg

Awatar użytkownika
AZ12
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Re: Wymiana elektrolitów - mieszane uczucia ;)

Post autor: AZ12 » czw, 14 marca 2019, 12:05

Witam

Jak na tani element to raczej zły wynik nie jest. Kondensatory o mniejszych wymiarach mają większe ESR z powodu mniejszego przekroju poprzecznego folii aluminiowej, która jest przewodnikiem.
Ratujmy stare tranzystory!

Awatar użytkownika
kubafant
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: kubafant » czw, 14 marca 2019, 13:04

Czyli jak zwykle potwierdziło się, co mówiłem o wymianie starych elektrolitów na współczesne buble: nowe wcale nie są lepsze od starych, a wręcz przeciwnie, co wynika z niższej jakości wykonania i większej oszczędności na materiałach (a skąd myślicie te małe wymiary). Ja bym zostawił stare (chyba, że gdzieś jest konkretny problem - wtedy winowajcę wymienić).

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Romekd
moderator

Post autor: Romekd » czw, 14 marca 2019, 13:33

Witam.
Locutus pisze:
czw, 14 marca 2019, 11:59

Zacząłem od wymiany elektrolitów w zasilaczu impulsowym.... wybór padł na niskoimpedancyjne Nichicon serii (PW), które kupiłem w TME.
Ekhm.... wymienił stryjek siekierkę na kijek ?
Jestem zaskoczony wynikami, które podałeś. Stare wymontowane z oscyloskopu kondensatory musiały być jakiejś specjalnej serii (typu Ultra Low ESR), gdyż zmierzona przez Ciebie wartość 24 mΩ jest ekstremalnie niska, jak na kondensatory aluminiowe z mokrym elektrolitem o takiej pojemności. Kondensator Nichicon serii PW 100 μF/50 V wg noty katalogowej powinien mieć ESR=234 mΩ przy 100 kHz, a często stosowane przeze mnie ostatnio kondensatory Panasonic FR (polecam, są w TME, choć niestety drogie...) o tej samej pojemności i dopuszczalnym napięciu powinny wykazywać najwyżej 62 mΩ przy 100 kHz. Poniżej wyniki moich pomiarów ESR obu typów kondensatorów, wykonane dla częstotliwości pomiarowej 1 kHz. Zwykłe kondensatory elektrolityczne o pojemności 100 μF mogą mieć ESR na poziomie od 250 mΩ do nawet 1 Ω (najczęściej mają 0,3...0,5 Ω, a największy ESR mają kondensatory miniaturowe o niskim profilu - tzw. miniatury).
Nichicon_PW.jpg
Panasonic_FR.jpg
-
Przy częstotliwości 100 kHz mój mostek RLC wyświetlił ESR=55 mΩ dla Panasonica FR oraz ESR=177 mΩ dla Nichicona PW.
Nichicon-pw.pdf
(1.65 MiB) Pobrany 10 razy
Panasonic_FR.pdf
(90.74 KiB) Pobrany 6 razy
Pozdrawiam
Romek
α β Σ Φ Ω μ °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^

Awatar użytkownika
Locutus
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Locutus » czw, 14 marca 2019, 14:45

Witaj.
'Zawiedziony' wynikiem Nichicona zamówiłem również Panasonica FR.
Własnie dotarły i leżą na biurku. Jak będę miał wieczorem chwilę na sprawdzenie to wrzucę 'co i jak' ;)
MESR100 to bardziej tester a nie przyrząd pomiarowy (jest bardzo wygodny bo można mierzyć w układzie) więc co do bezwzględnej wartości należy zachować pewien dystans (częstotliwość 100kHz !).
Chodzi mi bardziej o pomiar porównawczy.
32 letni kondensator ma prawie 3x niższy ESR od nowego, niskoimpedancyjnego kondensatora i nadal ponadkatalogową pojemność.

Nichicona może jedynie tłumaczyć fakt, że byłem zmuszony do zakupu dostępnego na stanie typu.
Najbardziej optymalna do mojego zastosowania jest wersja 100uF na 35V i w "smukłej" obudowie.
Jej katalogowy ESR jest o połowę niższy.

Awatar użytkownika
Locutus
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Locutus » pt, 15 marca 2019, 00:17

Tym razem pomiary pożyczonym mostkiem (przy 10kHz).

32 letni elektrolit.
Nie jest tak różowo jak w/g MESR100 ale nadal znakomite 80 miliomów.
USA.jpg
Nowiutki Nichicon (PW) 190miliomów....
NICH.jpg
Nowy Panasonic (FR ) - najlepsze parametry, ale jakiś taki malutki.... :?
PAN.jpg

Niestety w serii Panasonic (FR) nie ma kondensatorów na 100V :cry:
Kondensatory 10uF/100V zostawiam stare bo w porównaniu do Nichicona, ich ESR jest ponad 2.5x niższy... co za czasy :twisted: :twisted: :twisted:
USA_10.jpg
NICh_10.jpg

PS. Czy ktoś jeszcze produkuje kondensatory osiowe ?

Mam w tym zasilaczu jeszcze 2szt osiowych Sprague 290uF/200V do wymiany.
One solidnie dostały w 'd...ę' i chociaż ESR maja jeszcze w miarę niski to utraciły już część pojemności.
To jest wersja 85C na dodatek pracują w najcieplejszym miejscu zasilacza...
'Z braku laku' chyba zaadoptuję wersję 'snap-in' na przewodach :oops:

alpher
100...124 posty
100...124 posty

Post autor: alpher » pt, 15 marca 2019, 03:35

Ludzie, troche zdrowego rozsadku, 2465A (zwracam uwage na to A) jest sprzed tzw. "choroby elektrolitow".
Nie ma wiec zadnej potrzeby ich wymiany, Tektronix uzywal zawsze dobrych jesli nie najlepszych podzespolow, a tak sie sklada ze do poznych lat 80'tych nie bylo jeszcze problemu z podrobami elektrolitow.
Oczywiscie 2465B (zwracam uwage na to B ) z uwagi ba pierwciejsze zastosowanie elektrolitow SMD z poznych lat 80tych, to zupelnie inna bajka.

Awatar użytkownika
Romekd
moderator

Post autor: Romekd » pt, 15 marca 2019, 10:36

Witam.
Również jestem zdania, że w pierwszej kolejności powinno się sprawdzić stare kondensatory pod względem parametrów i zewnętrznego wyglądu. Jeżeli wszystkie kondensatory, mimo swojego wieku, cechują się doskonałymi parametrami, a poza tym nie mają widocznych śladów wycieku elektrolitu (mają czyste wyprowadzenia i sprawne uszczelnienia - podczas lutowania nie wydzielają żadnego zapachu) oraz nie są spuchnięte ani przegrzane (nie mają skurczonej i pomarszczonej koszulki z tworzywa), to powinno się je zostawić. Jeżeli natomiast w kilku kondensatorach, tego samego typu co pozostałe, parametry uległy znacznemu pogorszeniu, to bezwzględnie powinniśmy wymienić wszystkie.
W dawnych czasach niektóre typy kondensatorów miały bardzo dużą trwałość, a w obecnych zbliżoną lub jeszcze lepszą mogą mieć jedynie kondensatory o bardzo wysokiej cenie (i najczęściej większych gabarytach). W swojej firmie zajmuję się między innymi naprawą sprzętu medycznego i to co bardzo mnie obecnie irytuje, to częsty brak możliwości przeprowadzenia naprawy w taki sposób, by urządzenie nie uszkodziło się ponownie już po roku lub po kolejnym roku eksploatacji. Nawet w urządzeniach kosztujących dziesiątki tysięcy złotych (i jeszcze droższych) stosuje się słabe elementy, a lepszych (np. kondensatorów) nie da się w nich użyć, gdyż ze względu na nieco większe wymiary najzwyczajniej nie zmieszczą się na płytce PCB, lub po zamontowaniu ich nie uda się zamknąć dekielka zasilacza lub skręcić obudowy całego urządzenia. Nie ma więc żadnej szansy na takie przeprowadzenie naprawy, by urządzenie w dość krótkim czasie znowu się nie popsuło... :( Mimo tych utrudnień, odnoszę jednak pewne małe sukcesy w przedłużaniu trwałości urządzeń... :)

Pozdrawiam
Romek
α β Σ Φ Ω μ °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^

Awatar użytkownika
Locutus
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Locutus » sob, 16 marca 2019, 01:13

alpher pisze:
pt, 15 marca 2019, 03:35
Ludzie, troche zdrowego rozsadku, 2465A (zwracam uwage na to A) jest sprzed tzw. "choroby elektrolitow".
Nie ma wiec zadnej potrzeby ich wymiany, Tektronix uzywal zawsze dobrych jesli nie najlepszych podzespolow, a tak sie sklada ze do poznych lat 80'tych nie bylo jeszcze problemu z podrobami elektrolitow.
Oczywiscie 2465B (zwracam uwage na to B ) z uwagi ba pierwciejsze zastosowanie elektrolitow SMD z poznych lat 80tych, to zupelnie inna bajka.
No właśnie zdrowy rozsądek nakazał mi jednak sprawdzenie kondensatorów elektrolitycznych przy okazji uruchamiania sprzętu.
Co do stosowania przez Tektronixa podzespołów bardzo dobrej jakości nie ma najmniejszej watpliwości.
Jednak ponad 30 lat oraz 8000h pracy zrobiło swoje.... Z oryginalnej obsady zostało 5szt "mocarzy" opisanych powyżej, reszta miała już znacznie gorsze parametry i została wymieniona. W zasilaczu uszkodzone były oba rezystory 15omów równoległe to termistorów :?

Oscyloskop 'ruszył' - napiecia są prawidłowe 8)
Niestety jest problem z A4 i nie ma odczytów :twisted:

Przy tak skonstruowanym sprzęcie aż się 'chce grzebać'.... :wink:
A2A1.jpg
A3.jpg

Marek 1974
75...99 postów
75...99 postów

Post autor: Marek 1974 » sob, 16 marca 2019, 23:09

Z 10 lat temu dorabiając sobie w serwisie RTV, który prowadził kolega, trafił się na stół warsztatowy dość stary już TVC Royal, jeszcze w drewnianej kaście. Postanowiłem się nim zająć. No i zaczęło się od wymiany elektrolitów (które były główną przyczyną niedziałania). Wymieniałem wszystkie, co miały wyraźnie skurczoną folię. Uzbierała się tego spora garść. Kolega wymiesił jeszcze kolejne pięć takich elektrolitów.
Nie chwaląc się, ale poprzez wymianę elektrolitów w zasilaczu uratowałem już nawet dekoder DVBT. Tu uwaga. Na napięciu 5V koniecznie trzeba dać dedykowany elektrolit Low ESR.

Boguś
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Kontakt:

Post autor: Boguś » ndz, 17 marca 2019, 15:42

Marek 1974 pisze:
sob, 16 marca 2019, 23:09
. Na napięciu 5V koniecznie trzeba dać dedykowany elektrolit Low ESR.
Nie koniecznie. Ja daje 16 lub 25V jak leci, nawet nie na 105° i reklamacji jak dotąd nie było.

Awatar użytkownika
AZ12
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: AZ12 » ndz, 17 marca 2019, 16:04

Witam
Boguś pisze:
ndz, 17 marca 2019, 15:42
Marek 1974 pisze:
sob, 16 marca 2019, 23:09
Na napięciu 5V koniecznie trzeba dać dedykowany elektrolit Low ESR.
Nie koniecznie. Ja daje 16 lub 25V jak leci, nawet nie na 105° i reklamacji jak dotąd nie było.
Akurat tego typu dekodery mają zasilacze o małej mocy. Z racji niewielkiej obudowy kondensatory nagrzewają się od innych elementów.
Ratujmy stare tranzystory!

ODPOWIEDZ