czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Wzmacniacze gitarowe, efekty i inne zagadnienia "okołogitarowe".

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Pltin74
5...9 postów
5...9 postów
Posty: 9
Rejestracja: czw, 14 stycznia 2021, 02:26

czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: Pltin74 »

Witam, chce zbudować wzmacniacz gitarowy na pcl86 (max Pa 9W) i Tg 5-53. Tg 5-53 dla impedancji głośnikowej 4ohm po stronie wtórnej daje impedancje 5,1kohm. I moje pytanie czy jeżeli zastosuje napiecie 270V na anode i prąd ok 33mA to transformator głośnikowy będzie działał poprawnie z głośnikiem 4 ohmowym? czy Ra jest związane z impedancja uzwojenia pierwotnego transformatora głośnikowego? nie moge znaleść jednoznacznej odpowiedzi, mam nadzieje ze ktoś mi pomoże
Awatar użytkownika
slawekmod
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 1894
Rejestracja: czw, 14 stycznia 2010, 16:30
Lokalizacja: Warszawa/Ostrowiec Św.

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: slawekmod »

Moje drugie hobby można zobaczyć tu http://forum.aerodesignworks.eu/
Jak ktoś pomoże Ci całkowicie bezinteresownie to zwyczajnie powiedz "dziękuję".
Awatar użytkownika
Marek7HBV
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3679
Rejestracja: wt, 1 grudnia 2015, 19:26

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: Marek7HBV »

Będzie działał-lecz wskazane jest obniżenie napięcia zasilającego do 250V{lub mieć w zapasie PCL-kę :lol: }.W praktyce należy zachować rezystor katodowy 120 omów {zmniejszenie prądu do 33 mA spowoduje tylko wzrost zniekształceń} i jeżeli zasilacz pod obciążeniem daje więcej niż 250V-zastosować szeregowy rezystor między prostownikiem a kondensatorem filtru{tak aby uzyskać ok 250V }.Ale PCL-ki są jeszcze tanie i nie bawiłbym się w aptekę. :D
Awatar użytkownika
slawekmod
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 1894
Rejestracja: czw, 14 stycznia 2010, 16:30
Lokalizacja: Warszawa/Ostrowiec Św.

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: slawekmod »

Wyrzeźbiłem kiedyś takiego PCLkowca z Ua305V i 28mA i działał zacnie http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.ph ... 5&start=30
Moje drugie hobby można zobaczyć tu http://forum.aerodesignworks.eu/
Jak ktoś pomoże Ci całkowicie bezinteresownie to zwyczajnie powiedz "dziękuję".
Pltin74
5...9 postów
5...9 postów
Posty: 9
Rejestracja: czw, 14 stycznia 2021, 02:26

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: Pltin74 »

Marek7HBV pisze: ndz, 24 stycznia 2021, 16:17 Będzie działał-lecz wskazane jest obniżenie napięcia zasilającego do 250V{lub mieć w zapasie PCL-kę :lol: }.W praktyce należy zachować rezystor katodowy 120 omów {zmniejszenie prądu do 33 mA spowoduje tylko wzrost zniekształceń} i jeżeli zasilacz pod obciążeniem daje więcej niż 250V-zastosować szeregowy rezystor między prostownikiem a kondensatorem filtru{tak aby uzyskać ok 250V }.Ale PCL-ki są jeszcze tanie i nie bawiłbym się w aptekę. :D
Ogolnie wzmacniacz już zrobiłem, ale wolalem napisac "ze chce zrobic" bo prościej mi bylo ubrac moj problem w slowach :p z tego co wiem ze zasilanie do lampy mocy powinno sie realizowac odrazu z 1 kondensatora filtrującego na schematach roznych konstrukcji np marshalla lub fendera to widac (ja zrobiłem tak, ze poprostu obniżyłem napiecie rezystorem z 283 do 230). Mowił mi to tez gosciu który wiele mi pomogl przy wzmacniaczu, ale cos jednego mi sie nie zgadza. Ja zastosowałem transformator glosnikowy Tg 5 53, i mam glosnik 4 ohm. Ze strony fonar wyczytałem ze dla takiego obciazenia Ra powinno wynosic 5k czyli zgodnie z prawem ohma czyli 230v/(0.039(Ia)+0.006(Ig2))= 5k1, a gdy obliczylem to samo tylko dla mojego napiecia (283v po wyprostowaniu pod obciazeniem) czyli 283/(0.03+0.006)=7k8 czyli podchodzi bardziej do wartosci obciazenia glosnika 8ohm ale w tym momencie pojawia sie zgrzyt, ponieważ prawo ohma dotyczy rezystancji a nie impedancji. I teraz moje pytanie brzmi, czy moj znajomy mial racje i nienwazne jakie napiecie i prad damy, impedancja caly czas bedzie wynosila 5k i czy ty moje liczenie REZYSTANCJI ma jakis sens? Jest to tak naprawde jedyna rzecz ktorej nie rozumiem i nie moge zrozumiec do tej pory, a chcialbym zrozumiec, wiec prosze, nie odsylajcie mnie z "rob tak jak jest w nocie katalogowej to bedzie dobrze"
painlust
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 11090
Rejestracja: wt, 13 kwietnia 2004, 14:42

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: painlust »

Katalogowe 230V to nie jest napięcie zasilania tylko napięcie pomiędzy anoda a katoda. Występuja spadki napięcia na Rk oraz rezystancji uzwojenia pierwotnego trafa wyjściowego. Napięcie pomiędzy masa a wejściem tegoż na trafo powinno być jakieś 20V wyższe czyli z 250V. Przy 230V też będzie działać i jak widać działa.
Awatar użytkownika
Marek7HBV
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3679
Rejestracja: wt, 1 grudnia 2015, 19:26

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: Marek7HBV »

Pltin74 pisze: pn, 25 stycznia 2021, 00:49 Ze strony fonar wyczytałem ze dla takiego obciazenia Ra powinno wynosic 5k czyli zgodnie z prawem ohma czyli 230v/(0.039(Ia)+0.006(Ig2))= 5k1, a gdy obliczylem to samo tylko dla mojego napiecia (283v po wyprostowaniu pod obciazeniem) czyli 283/(0.03+0.006)=7k8 czyli podchodzi bardziej do wartosci obciazenia glosnika 8ohm ale w tym momencie pojawia sie zgrzyt, ponieważ prawo ohma dotyczy rezystancji a nie impedancji. I teraz moje pytanie brzmi, czy moj znajomy mial racje i nienwazne jakie napiecie i prad damy, impedancja caly czas bedzie wynosila 5k
Wartość 5,1 k jest zdeterminowana rezystencją głośnika i przekładnią transformatora.I skoro tego nie chcemy zmieniać -należy wybrać warunki pracy lampy jak najbliższe wymaganej wartości.Podwyższanie napięcia zasilania i zmniejszanie prądu zwiększa wymaganą rezystancję,więc wskazane jest utrzymanie napięcia zasilającego na odpowiednio nikim poziomie. :D
Awatar użytkownika
AZ12
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5222
Rejestracja: ndz, 6 kwietnia 2008, 15:41
Lokalizacja: 83-130 Pelplin

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: AZ12 »

Witam

Zwiększanie napięcia między anodą, a katodą częci pentodowej lampy PCL86 ponad dopuszczalne 250V spowoduje zmniejszenie jej żywotności i może spowodować przebicia międzyelektrodowe. Jeśli chce się pracować z wyższym napięciem to trzeba sięgnąć po inną np: EL84.

Przy zwiększeniu impedancji anodowej dolna częstotliwość pracy wzmacniacza ulegnie zwiększeniu.
Ratujmy stare tranzystory!
Pltin74
5...9 postów
5...9 postów
Posty: 9
Rejestracja: czw, 14 stycznia 2021, 02:26

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: Pltin74 »

Bardzo dziękuje wszystkim za odpowiedzi, dzieki painlust dowiedzialem sie czegoś nowego (szczerze, nie wiedziałem o tym). Czyli ogolnie moje działania z prawa ohma nie są w tym przypadku błedne? Jezeli mam jakas tam powiedzmy lampe i bede miał takie napiecie pomiedzy anodą i katodą i taki prad ze z prawa ohma wyjdzie mi powiedzmy 10kohm to powinienem zastosować trafo glosnikowe o takiej samej impedancji uz. Pierwotnego dla powiedzmy glosnika 4ohmowego? Pytam czysto teoretycznie (i chce sie na 100 procent upewnić :D ).
A jak to jest z tym zasilaniem anody lampy mocy od razu z 1 kondensatora w zasilaczu? Powinno sie tak robic?
Awatar użytkownika
Marek7HBV
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3679
Rejestracja: wt, 1 grudnia 2015, 19:26

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: Marek7HBV »

Zasilanie stopnia mocy z pierwszego kondensatora jest rozwiązaniem rutynowym,prostym i przeważnie skutecznym.Można stosować rozbudowane filtry,lecz nie w każdym przypadku jest to możliwe{w zależności od klasy pracy wzmacniacza i wybranego rodzaju filtra np. CRC lub CLC}.Obliczanie z ,,prawa oma,, jest sposobem mocno przybliżonym i nie uwzględnia wszystkich parametrów użytej lampy-co w efekcie końcowym może dać mniejszą moc użytkową,większe zniekształcenia lub spowodować uszkodzenie lampy{zwłaszcza siatki drugiej}. :D
Pltin74
5...9 postów
5...9 postów
Posty: 9
Rejestracja: czw, 14 stycznia 2021, 02:26

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: Pltin74 »

Dziekuje Panowie, wkońcu zatrybiłem :roll:
ballasttube
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2890
Rejestracja: czw, 25 marca 2010, 00:12

Re: czy transformator będzie działał prawidłowo? Ra a impedancja uzwoj. pierwotnego traf. głoś.

Post autor: ballasttube »

A propos lampy końcowej wytrzymałej na wysokie napięcie anodowe i między katodą a grzejnikiem
oraz niższy przy tym prąd anodowy,to proponowałbym Koledze rozważenie użycia EL81 lub PL81.
Ewentualnie-PCL85.W tej ostatniej uwaga na napięcie ekranu tylko do 125V.
ODPOWIEDZ