Marshal_1959_z_koncowka_18Watt_problem_"fizz"

Wzmacniacze gitarowe, efekty i inne zagadnienia "okołogitarowe".

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Awatar użytkownika
AZ12
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Re: Marshal_1959_z_koncowka_18Watt_problem_"fizz"

Post autor: AZ12 » ndz, 5 marca 2017, 13:55

Witam

Jeśli korpusy potencjometrów są galwanicznie połączone z chassis wzmacniacza to nie trzeba łączyć z szyną masy.
Ratujmy stare tranzystory!

odrpol
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: odrpol » wt, 7 marca 2017, 22:04

Witam
Dzięki za podpowiedź. Po dorobieniu szyny i podpięciu większości mas trochę się poprawiło. Na tyle, że w trybie paralel można rozkręcić wzmacniacz na ful i przydźwięk jest słabo słyszalny, prawie nie przeszkadza. Na razie jeszcze nie przepinałem CT żarzenia - jest cały czas podpięte do łączówki w tym samym miejscu. Zastanawiam się również nad masa wejścia głośnikowego - czy ma być podpięta do szyny, czy w osobnym punkcie, czy może nie podpięta.
Na załączonym schemacie - na którym obecnie się wzoruję, masa wejścia głośnikowego podpięta do punktu masy zasilania (ale ktoś to dorobił w oryginale nie podpięta do chassis).
Prośba o ocenę czy tak podłączona masa jak na schemacie jest waszym zdaniem OK i jeżeli zastosuje się do schematu przydźwięki znikną.
Wzorując się na schemacie myślę o dorobieniu kontroli biasu , czy w 18-to watowcach ma to sens i czy potencjometr podobny jak w JTM-ie zda egzamin. Mam jeden otwór w chassis wolny i tam planuje zamontować kontrolę biasu.

No a tera problemy.
Po przełączeniu w tryb kaskadowy brzmienie wzmacniacza znacznie się poprawia (na moje ucho) i brzmi to w sposób bardzo mi odpowiadający (o wiele łatwiej uzyskać sound zbliżony do AC/DC - a to jet to co najczęściej gram) jednak rozkręcenie wzmacniacza powyżej umownej wartości 6-7 (PPIMV, oraz normal i bright Volume) powoduje generowanie nieprzyjemnego pisku i powstanie wcześniej wspominanego "fizzu". Myślę , że jak wcześniej pisał LuC brak prawidłowego tłumienia sygnału pomiędzy stopniami wzmocnienia. Obecnie zmieniłem wartość C15 na 4,7 nF jak na schemacie ale sygnał jest nadal za mocny. Zmieniłem wartość kondensatora w tłumiku na 330 pF ale nic się nie poprawia.
Uwaga na schemacie jest zaimplementowany Master Volume u mnie jest PPIMV - to różnica. Dodatkowo kondensatory sprzęgające PI z lampami mocy u mnie zmniejszone do 4,7 nF, ale planuje wrócić do 22nF chyba wtedy dźwięk jest pełniejszy i ma więcej "headroomu" nie taki płaski.

Poproszę o podpowiedzi w jaki sposób mogę zrealizowawszy tłumienie sygnału pomiędzy stopniami wzmocnienia? Pomiędzy V1B a V1A w trybie kaskadowym.
Druga sprawa to co może powodować pisk (wzbudzenie) gdy regulatory odpowiedzialne za wzmocnienie (oba volume oraz PPIMV) rozkręcam powyżej 6-7.

Pozdrawiam
Piotr
Załączniki
Trinity18_Plexi_SL_Schematic.jpg

Awatar użytkownika
przemak
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Post autor: przemak » wt, 7 marca 2017, 22:47

Się wzbudza, dziwne by było, gdyby nie ;) A czy są antyparazyty przy wejściowych lampach?

odrpol
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: odrpol » wt, 7 marca 2017, 23:52

Witam
A 68k na wejściach to chyba to.

Awatar użytkownika
przemak
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Post autor: przemak » śr, 8 marca 2017, 00:01

odrpol pisze:Witam
A 68k na wejściach to chyba to.
Na schemacie może i tak, ale jak w realu? Antyparazyt przed przełącznikiem? On musi do nóżki być.

odrpol
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: odrpol » śr, 8 marca 2017, 00:08

OK jutro przelatuję i sprawdzę czy się poprawi.
Piotr

odrpol
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: odrpol » czw, 9 marca 2017, 21:36

Witam
W międzyczaie poczytałem trochę - moim zdaniem świetna strona dla początkujących
https://robrobinette.com/Tube_Guitar_Am ... Distortion
Na stronie znalazłem stwierdzenie klucz - voltage divider - dzielnik napięcia. To najprostszy sposób ograniczenia napięcia sygnału, czyli tłumienia. Ale najpierw w połączenie kaskadowe dodałem kondensator sprzęgający 22nF oraz tłumik - rezystor 470K z równolegle wpiętym kondensatorem 500pF patent z JCM800 trochę pomogło , ale to jeszcze nie to. Na siatki pierwszej lampy dodałem rezystor 33K szeregowo + za rezystorem 33K dodatkowy rezystor 10K do masy.
Voltage_Divider_No.png
Po tym zabiegu przełączenie na tryb kaskadowy skutkowało tylko przydźwiękami, zero pisków i sprzężeń.
Przydźwięki około 50Hz - zastanawiam się czy może to być spowodowane brakiem uziemienia instalacji w bloku.
Wszystkie te zabiegi robiłem na krokodylkach i całe przedpołudnie grało. Po południu postanowiłem podłączyć na stałe
kondensator + tłumik na przełączniku paralel kaskada oraz przelutować rezystory 68K (antyparazytowe) na drugi koniec kabli aby były bliżej lamp, no i "fuck" przełącznik przestał działać. Postanowiłem zmienić okablowanie - ostatnio kupiłem kabel antenowy żyła w oplocie Cabletech RG174A/U - zmieniłem połączenia na tym kablu , ale nadal nie działa - możliwe że coś poknociłem w połączeniu sprawdzę już jutro , ale mam pytanie czy możecie mi podpowiedzieć jakich kabli używacie do połączenia pomiędzy wejściem a siatkami V1 - kable powinny być ekranowane (ale to co zastosowałem niem jest chyba z najszczęśliwszym pomysłem - jakieś sztywne i "kruche"). Proszę o podpowiedzi - typ, symbol, i gdzie można kupić.

Pozdrawiam
Piotr

grabel
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: grabel » pt, 10 marca 2017, 10:00

Witam
Przewody ekranowane możesz kupić tu:
https://amptone.pl/c/151/ekranowane-kab ... iaczy.html

Awatar użytkownika
LuC
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: LuC » pt, 10 marca 2017, 12:13

odrpol pisze:Witam
W międzyczaie poczytałem trochę - moim zdaniem świetna strona dla początkujących
https://robrobinette.com/Tube_Guitar_Am ... Distortion
Na stronie znalazłem stwierdzenie klucz - voltage divider - dzielnik napięcia. To najprostszy sposób ograniczenia napięcia sygnału, czyli tłumienia. Ale najpierw w połączenie kaskadowe dodałem kondensator sprzęgający 22nF oraz tłumik - rezystor 470K z równolegle wpiętym kondensatorem 500pF patent z JCM800 trochę pomogło , ale to jeszcze nie to. Na siatki pierwszej lampy dodałem rezystor 33K szeregowo + za rezystorem 33K dodatkowy rezystor 10K do masy.
Voltage_Divider_No.png
Po tym zabiegu przełączenie na tryb kaskadowy skutkowało tylko przydźwiękami, zero pisków i sprzężeń.
Przydźwięki około 50Hz - zastanawiam się czy może to być spowodowane brakiem uziemienia instalacji w bloku.
Wszystkie te zabiegi robiłem na krokodylkach i całe przedpołudnie grało. Po południu postanowiłem podłączyć na stałe
kondensator + tłumik na przełączniku paralel kaskada oraz przelutować rezystory 68K (antyparazytowe) na drugi koniec kabli aby były bliżej lamp, no i "fuck" przełącznik przestał działać. Postanowiłem zmienić okablowanie - ostatnio kupiłem kabel antenowy żyła w oplocie Cabletech RG174A/U - zmieniłem połączenia na tym kablu , ale nadal nie działa - możliwe że coś poknociłem w połączeniu sprawdzę już jutro , ale mam pytanie czy możecie mi podpowiedzieć jakich kabli używacie do połączenia pomiędzy wejściem a siatkami V1 - kable powinny być ekranowane (ale to co zastosowałem niem jest chyba z najszczęśliwszym pomysłem - jakieś sztywne i "kruche"). Proszę o podpowiedzi - typ, symbol, i gdzie można kupić.

Pozdrawiam
Piotr
bez sensu to 33k/10k. podpowiedz 1 - od tlumienia sygnalu na wejsciu wzmacniacza to masz pan potencjometr vol w gitarze. 2 - poczytaj co to jest SNR, zrozumiesz czemu to jest kiepski pomysl.
"I say we take off and nuke the entire site from orbit. It's the only way to be sure.'
GG 4835013

odrpol
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: odrpol » pt, 10 marca 2017, 13:07

Witam
Podążałem drogą wyznaczona przez LuC-a (myślałem , że moc będzie ze mną :D)
LuC pisze:
druga, nawet bardziej kluczowa sprawa - za malo tlumisz sygnal miedzy stopniami preampu w trybie kaskadowym. tak, wiem miljony tak robily i niby gralo. ale nie tedy droga.
A tu spotyka mnie oper, że takie tłumienie sygnału pomiędzy stopniami preampu to bez sensu.
Nie chodzi mi o to abym zmniejszał siłę sygnału na wejściu za pomocą potencjometru w gitarze tylko stłumił sygnał pomiędzy stopniami preampu w trybie kaskadowym.
W połączeniu paralel jest wszytko cacy i wzmacniacz ma tylko przydźwięki z sieci spowodowane zapewne złym prowadzeniem masy (walczę z tym), ale się nie sprzega i nie szumi - te wszystkie mankamenty powstają po pstryknięciu przełącznikiem w tryb kaskadowy.
Oczywiście można zrezygnować z kaskadowego połączenia, ale jak już je mam to chciałbym, żeby po jego załączeniu wzmacniacz działał bez sprzęgania, pisku i łapania "ruskiego radia" - też się zdarza.

SNR - Czy chodzi o stosunek sygnału do szumu (SNR, ang. signal-to-noise ratio) – stosunek sygnału (użytecznego) do szumu we wszelkich urządzeniach elektronicznych oraz w telekomunikacji analogowej i cyfrowej.

Może jakiś adres www z wyjaśnieniami / przykładami - chętnie poczytam i spróbuje łyknąć wiedzy

Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
LuC
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: LuC » pt, 10 marca 2017, 13:43

a to w koncu ten dzielnik dales na wejsciu 1 stopnia w kaskadzie czy gdzies dalej?

najlepiej narysuj schemat jak to wyglada obecnie w kaskadzie. tzn bez przelacznikow.

btw - przez brak uziemienia bedziesz mial strasznie pod gorke z tymi przydzwiekami.
"I say we take off and nuke the entire site from orbit. It's the only way to be sure.'
GG 4835013

odrpol
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: odrpol » pt, 10 marca 2017, 15:19

Witam
W załączeniu obecny schemat.
Dałem dzielniki na wejściu siatek pierwszej lampy - wiem że skutkuje to tłumieniem sygnału podawanego z gitary, ale
nie odczułem jakiejś znacznej różnicy w brzmieniu czy głośności wzmacniacza, a dwie EL 84 w końcówce są na prawdę głośne. W gitarze mam przetwornik o rezystancji 13,5 K, więc sygnał z gitary jest na pewno mocniejszy niż przy przetworniku 6,5 K (np Classic 57). Przy takim podłączeniu po przełączeniu przełącznika w tryb kaskadowy było już OK, tylko te przydźwięki z sieci zostały. No i teraz mi jeszcze montaż został bo chyba coś sknociłem i przełącznik nie działa.
Muszę jakieś sensowne kable w oplocie dorwać to co mam to lipa ze sklepu AVT.
Załączniki
schemat_piotr_1959_18_Watt_2.jpg

Awatar użytkownika
przemak
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Post autor: przemak » pt, 10 marca 2017, 16:57

Tłumisz sygnał na wejściach konkretnie. Okolice gniazd wejściowych raczej błędne. Twin z tego ma wyjść czy co? ;)
Twin nie wyjdzie, ma większą impedancję wejściową...

odrpol
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: odrpol » pt, 10 marca 2017, 22:45

Witam
Twin to na pewno nie jest. Ma być Marshall dobrze brzmiący i już prawie był - moim zdaniem.
Jak przewalczę pstryczek to spróbuję nagrać próbki.
Ponawiam prośbę o info na temat kabli. Co myślicie o czymś takim:

http://www.pastore.pl/pl/szpule/496-mog ... hi-fi.html

Kosztuje PLN 25,00 za metr jakiś kosmos, ale zrobiłem sobie swego czasu kabel do gitary na Mogami i muszę przyznać, żadnych problemów z tym kablem. Może jednak warto zainwestować.
Poproszę o typy

Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
przemak
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Post autor: przemak » pt, 10 marca 2017, 23:05

Kabel normalny instalacyjny IMO się nada:
http://allegro.pl/klotz-p0122-kabel-sym ... 08137.html