Rezystor antyparazytowy co to jest?

Przed wypowiedzią bardzo proszę o zapoznanie się z regulaminem tego działu.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

poco
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 145
Rejestracja: czw, 9 września 2010, 12:24

Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: poco » pn, 22 listopada 2010, 15:05

Musiałem poruszyć ten temat ponieważ nie za bardzo można znaleźć źródła tego pojęcia a używa się go przy okazji budowy wzmacniaczy lampowych /pewnie nie tylko/. Wikipedia podaje źródłosłowie z biologii - parazyt=pasożyt, czyli anty pasożytniczy. Jeżeli dobrze kombinuję, to który z rezystorów jest antyparazytem, jak go obliczyć, jakie pasożyty eliminuje /pole magnetyczne, elektryczne,drgania mechaniczne, itp., itd./, czy są to rezystory w schemacie ujęte, a wiedzą o nich tylko wtajemniczeni, jakie skutki powoduje nie umieszczenie ich w układzie i wszystkie pochodne. Myślę, że dobrze będzie , jeżeli czytelnicy forum będą rozumieli o czym piszą ich mądrzejsi rozmówcy. Szczególnie kiedy przygodę z lampą zaczynają młodzi adepci. Myślę również, że nie bez racji było by stworzenie na wstępie każdego z działów rodzaju słownika-tłumacza skrótów pojęciowych używanych w dyskusji przez doświadczonych forumowiczów typu USZ, IMHO, BR i podobne. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych, denerwujących odpowiedzi na pytanie- co to znaczy. Taka biblioteczka stosowanych skrótów funkcjonuje we wszystkich słownikach, literaturze technicznej itp. Skoro tam uznano za celowe to i tutaj przyda się w praktyce. Dziękuję za uwagę. Pozdrawiam Ryszard.

Awatar użytkownika
Marvel
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3899
Rejestracja: pn, 28 stycznia 2008, 12:37
Lokalizacja: Zamość

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: Marvel » pn, 22 listopada 2010, 15:15

poco pisze:Jeżeli dobrze kombinuję, to który z rezystorów jest antyparazytem, jak go obliczyć, jakie pasożyty eliminuje /pole magnetyczne, elektryczne,drgania mechaniczne, itp., itd./, czy są to rezystory w schemacie ujęte, a wiedzą o nich tylko wtajemniczeni, jakie skutki powoduje nie umieszczenie ich w układzie i wszystkie pochodne.
Rezystory antyparazytowe to te, które umieszcza się szeregowo z siatką pierwszą każdej lampy. Zapobiegają wzbudzeniom wzmacniacza, więc umieszcza się je fizycznie jak najbliżej podstawki, często lutując bezpośrednio do podstawki lampy. Rezystory te są na schematach. Jeśli zauważysz, że na jakimś schemacie nie ma rezystora w siatce, to nigdy nie zaszkodzi go dodać. Standardowo 10k. Nieumieszczenie to ryzyko wzbudzenia.
poco pisze:USZ, IMHO, BR
USZ - ujemne sprzężenie zwrotne
IMHO - in my humble opinion - moim skromnym zdaniem :D
BR - bass reflex (?)
Pozdr, Marcin
The secret to creativity is knowing how to hide your sources. - Albert Einstein
marvelamps.com

Awatar użytkownika
VacuumVoodoo
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2007
Rejestracja: śr, 11 sierpnia 2004, 15:51
Lokalizacja: Goteborg, Szwecja
Kontakt:

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: VacuumVoodoo » pn, 22 listopada 2010, 15:46

Mozna dodac ze podanie hasla "grid stopper resistor" do wyszukiwarki daje wystarczajaco duzo trafien.
Co wartosci takiego rezystora to jest rowniez zalezne od jego dalszego przeznaczenia poza zabezpieczeniem przed a) odbiorem audycji radiowych i jak wyzej wspomnial Marcin b) zabezpieczeniem przed wzbudzeniem oscylacji, mianowicie ma on zanczenie przy ksztaltowaniu brzmienia przesterowanego, rezystancje do nawet kilkuset kOm sa stosowane jako ograniczniki pradu S1 i w zwiazku z tym lagodza obcinanie siatkowe, jest to sposob na uduszenie "wscieklej osy miotajacej sie w papierowej torebce". Typowych wartosci nie ma , trzeba samemu eksperymentowac.
Aleksander Niemand
_______________________________________
Wzmacniacz ma sie do gitary tak jak smyczek do skrzypiec - AN

OTLamp

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: OTLamp » pn, 22 listopada 2010, 16:48

poco pisze:. Wikipedia podaje źródłosłowie z biologii - parazyt=pasożyt, czyli anty pasożytniczy.
Tak, opornik ten niweluje pasożytnicze oscylacje tworząc z pojemnością wejściową lampy filtr dolnoprzepustowy. Włączany bywa w przewód siatki sterującej, ale również w przewód siatki ekranującej i hamującej. Jego wartość jest uzależniona od układu i miejsca włączenia. W zwykłych układach m.cz. wartość tego opornika w siatce sterującej zawiera się w przedziale od kilkuset omów do kilkudziesięciu kiloomów, gdyż częstotliwość graniczna takiego filtru leży poza pasmem roboczym. Natomiast we wzmacniaczach szerokopasmowych przedział wartości bywa mniejszy. Opornik antyparazytowy włączany w przewód siatki ekranującej ma najczęściej wartość od kilkudziesięciu do kilkuset omów, ze względu na spadek napięcia, jaki na nim wywołuje prąd tejże siatki. Dotyczy to jednak sytuacji, gdy w s2 nie jest wymagany żaden dodatkowy opornik ograniczający wartość prądu s2 w szczytach wysterowania. Jeśli natomiast taki opornik występuje, spełnia on przy okazji rolę opornika antyparazytowego. Oporników antyparazytowych należy używać przy lampach o dużym nachyleniu charakterystyki. Nie ma tutaj chyba określonych progów, ale myślę, że warto te opory stosować przy każdej lampie o nachyleniu większym niż 5mA/V. Może bowiem zachodzić sytuacja, że n lamp będzie stabilnych bez opornika, a n+1 się wzbudzi. Taką właśnie sytuację miałem niedawno podczas pomiaru kilkunastu lamp AL4. Opornik w s1 był, ale nie było w s2. Dwie z tych kilkunastu lamp uporczywie się wzbudzały po przekroczeniu określonego napięcia zasilania. Problem rozwiązał opornik 100 omów w przewodzie s2.

Jeśli mnie pamięć nie myli, dość specyficzny opornik antyparazytowy zastosowano w przewodzie s3 lampy 6P45S (6P42S) w telewizorze Rubin 707 lub 710. Opornik ten nawinięto drutem oporowym bezpośrednio na ceramicznej podstawce tej lampy.

poco
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 145
Rejestracja: czw, 9 września 2010, 12:24

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: poco » pn, 22 listopada 2010, 19:53

I jak tu nie być dumnym z rodaków?! :shock: Wiedza i umiejętność jej przekazania to dla mnie byłego belfra mistrzostwo świata w wykonaniu szanownych kolegów z forum. Co do znajomości większości skrótów to dla mnie nie jest problem, natomiast chciałem zwrócić uwagę na czytelność informacji dla grona nowicjuszy. Muszą się nauczyć, że każda dziedzina wiedzy podobnie jak subkultury generuje swój własny język ,zrozumiały dla tej właśnie grupy i ułatwiający komunikację. Jego znajomość tak jak i "grypsery" ułatwia poruszanie się w tym świecie. Stąd moja uwaga n/t tworzenia słownika skrótów i trudnych pojęć /zwłaszcza zapożyczanych z obcych języków/. Od kogo jak nie od Was "profesorów świata lamp i elektroniki" mają się uczyć sztuki przetwarzania i kształtowania dźwięku. I za to właśnie serdecznie Wam dziękuję.Pozdrawiam Ryszard. :mrgreen:


Awatar użytkownika
Romekd
moderator
Posty: 4273
Rejestracja: pt, 11 kwietnia 2003, 23:47
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: Romekd » pn, 22 listopada 2010, 20:01

Witam.
Gwoli uzupełnienia wypowiedzi Kolegów dodam jeszcze, że rezystor antyparazytowy może być również włączony w obwód katody lampy (w przypadku tranzystorów będzie to obwód źródła lub emitera), lub anody (kolektora lub drenu w przypadku tranzystora), np w stopniu końcowym odchylania poziomego odbiornika TV marki Rubin rezystor 5,1 oma włączony był właśnie w obwód katody lampy 6P45S. Istotną cechą tego rezystora było to, że musiał on posiadać względnie niską indukcyjność własną, więc zamiast spiralnego nacięcia warstwy oporowej zastosowano w nim nacięcia wzdłużne (konieczne w procesie produkcyjnym dla uzyskania odpowiedniej wartości rezystancji).
Podobną rolę odgrywają rezystory włączone w obwód anody lampy we wzmacniaczach p.cz. i w.cz., gdyż swoją rezystancją tłumiły dobroć pasożytniczych obwodów rezonansowych LC, jakie tworzyły ze sobą indukcyjności doprowadzeń wraz z pojemnościami montażowymi.

Na temat rezystorów antyparazytowych toczyły się już dyskusje na naszym Forum:
viewtopic.php?p=9501#p9501

Pozdrawiam,
Romek
α β Σ Φ Ω μ °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^

Awatar użytkownika
KaKa
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2337
Rejestracja: śr, 22 listopada 2006, 14:45
Lokalizacja: Poznań

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: KaKa » pn, 22 listopada 2010, 22:48

Marvel pisze: BR - bass reflex (?)
Może chodzi o DR?
Mesa DR- Dual Rectifier
http://www.pajacyk.pl/index.php
--
Wszelkie pytania o proszę kierować na kacper@selenoid.pl
--
Pozdrawiam, Kacper

sppp
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 952
Rejestracja: pt, 23 stycznia 2009, 20:18
Lokalizacja: Legionowo

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: sppp » wt, 23 listopada 2010, 21:41

A może BR - Best Regards :mrgreen: (pozdrawiam, np. w emailu).
Pozdrawiam
Sebastian

Jestem tylko amatorem, który może się mylić.
Uroczyście obiecuje, że będę dawał rezystor antyparazytowy na każdą siatkę i bramkę.

Menryk
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 126
Rejestracja: ndz, 24 września 2017, 18:05

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: Menryk » sob, 9 lutego 2019, 18:48

Marvel pisze:
pn, 22 listopada 2010, 15:15
poco pisze:USZ, IMHO, BR
USZ - ujemne sprzężenie zwrotne
IMHO - in my humble opinion - moim skromnym zdaniem :D
BR - bass reflex (?)
Zauważyłem, że wyjaśniasz skróty a ja mam problem ze skrótami używanymi w schematach amerykańskich.
Wiesz może co one znaczą?

PI
PS
FX
CK
RK
PT
MV
FB
HT
OT

a może znasz więcej z tej dziedziny?
Menryk

Awatar użytkownika
kubafant
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1022
Rejestracja: sob, 11 stycznia 2014, 20:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: kubafant » sob, 9 lutego 2019, 19:44

Menryk pisze:
sob, 9 lutego 2019, 18:48
Zauważyłem, że wyjaśniasz skróty a ja mam problem ze skrótami używanymi w schematach amerykańskich.
Wiesz może co one znaczą?
PI
PS -power supply, zasilacz
FX
CK - kondensator katodowy
RK - rezystor katodowy
PT - power transformer, transformator sieciowy
MV
FB - feedback, sprzężenie zwrotne
HT - high tension, wysokie napięcie
OT - output transformer, transformator głośnikowy

Dlatego właśnie używanie skrótów i skrótowców uważam za szkodliwe. Trzeba wyjaśniać, rzecz jest nieoczywista i może przyjmować wiele znaczeń. Ale dużo gorsze są pseudofachowe nowotwory, mające w zamierzeniu ułatwiać pisanie, a w istocie nie będące niczym innym niż pogardą dla języka, kalectwem mowy, brakiem szacunku dla rozmówców. Haniebne przykłady: trafo, kondy, wzmak, oscyl. :roll:

Menryk
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 126
Rejestracja: ndz, 24 września 2017, 18:05

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: Menryk » sob, 9 lutego 2019, 21:17

kubafant pisze:
sob, 9 lutego 2019, 19:44
Dlatego właśnie używanie skrótów i skrótowców uważam za szkodliwe. Trzeba wyjaśniać, rzecz jest nieoczywista i może przyjmować wiele znaczeń. Ale dużo gorsze są pseudofachowe nowotwory, mające w zamierzeniu ułatwiać pisanie, a w istocie nie będące niczym innym niż pogardą dla języka, kalectwem mowy, brakiem szacunku dla rozmówców. Haniebne przykłady: trafo, kondy, wzmak, oscyl. :roll:
Co do mnie to poprawię się.
Choć chciałbym rozumieć te skróty skoro są.
Menryk

kolawski
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 187
Rejestracja: pn, 20 lutego 2012, 22:56

Re: Rezystor antyparazytowy co to jest?

Post autor: kolawski » czw, 14 lutego 2019, 11:24

Mogę się mylić, ale stawiałbym, że...

PI - to phase inverter (odwracacz fazy)
MV - to master volume - czy jest polski odpowiednik? (potencjometr "głośności" w końcówce mocy?)
FX - to najprawdopodobniej FX loop, czyli pętla efektów.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ