Strona 1 z 1

Podmiana transformatora lini w OTV Jantar

: ndz, 18 października 2020, 13:57
autor: walllker
Szanowni koledzy, leży u mnie niekompletne chassis od TV Jantar, konstrukcyjnie prawie to samo co Turkus i Szmaragd, różnica tkwiła w obudowie i izolacji chassis od obudowy. Prawie wszystko udało mi się skompletować, wraz z kineskopem do odbudowy tego TV, tyle że ma problem z transformatorem linii, po prostu go nie ma, powinien siedzieć tam TVL11 tak jak w Turkusie. Gdyby ocalało stare, to bym je zregenerował i po sprawie, ale go nie ma ani nie mam żadnego w zapasie, samemu nie wiem czy dam radę je odbudować, choćby z uwagi na potrzebne rdzenie, siedzą tam takie kwadratowe, pamiętam jak było w moim turkusie i szmaragdzie, bo w późniejszych transformatorach linii stosowano już rdzenie okrągłe, stąd moje pytanie czy da się do takiego TV zaadoptować jakoś trafo od nowocześniejszych TV, na przykład TVL25, TVL31 bo takie trafa to nawet nówki leżą u mnie na zapas, pytam czy ktoś robił już takie kombinacje, tym bardziej że inny kąt odchylania dla kineskopu był w Jantarze niż w Agatach czy Ametystach/Lazurytach a może ktoś ma jakąś sprawdzoną receptę jak zrobić od podstaw takie tafo jak TVL11, nie ukrywam że mam nowe cewki WN do TVL11 tylko brak rdzeni ferromagnetycznych, resztę z ebonitu by się dorobiło. Proszę o porady i sugestie, pozdrawiam.

Re: Podmiana transformatora lini w OTV Jantar

: ndz, 18 października 2020, 14:32
autor: AZ12
Witam

Kolega patrzał na to:

http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?t=35329

https://www.olx.pl/oferta/unitra-transf ... EKuac.html

Ewentualnie jak jest dostęp do złomu elektronicznego przemysłowego to siedzą podobne rdzenie ferrytowe w zasilaczach impulsowych.

Re: Podmiana transformatora lini w OTV Jantar

: ndz, 18 października 2020, 14:44
autor: Marek7HBV
W zasadzie każdy transformator można dopasować-problemem może być dobór cewki WN i posiadane narzędzia{wskazana sonda WN i dzielnik do oscyloskopu na 5000:10{50M/min 5000 V no i oczywiście znajomość działania i choć trochę doświadczenia w tym temacie. :D

Re: Podmiana transformatora lini w OTV Jantar

: śr, 21 października 2020, 18:55
autor: walllker
Jeżeli chodzi o cewkę WN to nie jest problem, swego czasu kupiłem bodajże 5 taki cewek oryginalnych, nowych, nieużywanych zapakowanych w woreczki foliowe z karteczką "Cewka WN do TVL11, rok prod. 1961" pewnie były używane jako części zamienne, mam cały miernik do pomiaru napięć WN do 18kV więc o sprzęt i narzędzia się nie martwię, raczej o brak pomysłu jak wpasować tam inne trafo. Na wyżej wymienione oferty dzwoniłem i wysłałem zapytania, i nic nikt od kilku dni się nie odzywa, ani z olx nie odbiera telefonu :?

Re: Podmiana transformatora lini w OTV Jantar

: śr, 21 października 2020, 19:46
autor: Marek7HBV
To może na początek trochę historii napraw http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?f=16&t=28066 Warto poczytać,by wiedzieć o co chodzi{cały temat}.A potem zobaczymy :D PS http://www.pwl.mikrokontroler.pl/tv_ret ... /tvl11.htm