Loewe-Opta Venus 560W Plastik- ogarnięcie trupa

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Awatar użytkownika
Szrot majster
500...624 posty
500...624 posty

Loewe-Opta Venus 560W Plastik- ogarnięcie trupa

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Siedzę w domu i tak szukam kolejnego zajęcia, w wakacje wywalałem śmieci z szop i przypomniałem sobie o takim odbiorniku.
Stan "śmietnikowy", odbiornik niesamowicie brudny, politura oblazła. Kiedyś go kupiłem, wywaliłem zwarty elektrolit filtra zasilacza, pod chassis wpakowałem byle jak 2 kondensatory 47uF 400V i odbiornik zagrał, niestety szybko o sobie dały znać stare papierzaki i na ponad dekadę trafił do garażu, jednak myszy i szczury okazały się być patriotami, odbiornik niemiecki to ocalał, nie żarły go, widocznie niemieckie cewki im nie smakowały :D
Radio po uzupełnieniu brakującej EL84 zagrało na wszystkich zakresach, jednak skala AM zerwana, nie mam odpowiedniej linki.\
Teraz "trzecia fala" koronaświrusa to wieczorem zgniłka rozebrałem, wyczyściłem, wszystko umyłem IPA, wyszorowałem klawisze i gałki oraz skalę(oczywiście gładką stronę), obecnie radio gra, kondensatory założyłem współczesne, za długo to stało w wilgoci by się bawić w regeneracje.
Mam parę pytań: na schemacie Do anody EL84 i masy podłączony jest filtr LC, po co on jest?
Mam problem z założeniem skali, rysunki mam ale moja linka wędkarska morska jest za cienka, ślizga się na osi kondensatora, kupić grubszą wędkarską(tanie to nie jest :evil: ), dratwa się po prosztu "siepie", zwłaszcza ta bazarowa, ze Wschodu, ma ktoś pomysły?
Skrzynka wygląda paskudnie, tylko tkanina jest czysta, politura złazi płatami, chyba wszystkie dykty z głośnikami zdemontuję i będę szlifował skrzynkę i potem pomaluję lakierobejcą w odpowiednim kolorze,
Myślałem, że chassis jest kadmowane, niestety ten złoty kolorek doskonale rozpuszcza IPA :evil:
W odbiorniku nie chodziła korekcja barwy dźwięku, wymieniłem 2 "czekoladki", 10nF z upływnością jak cholera i smolaka 300nF, dałem 3x100nF, teraz chodzi normalnie, nie ma brzmienia " zza światów, kartonowego i pustego, typowego dla zapuszczonych odbiorników, wymienione elektrolity katodowy EL84 i w ekranie EL84, sprzęgające też poleciały, nie będę lamp dobijał.
EM 4 mam, świeci bardzo ładnie, lampa z ZWLE Róży Luksemburg, wyciągnięta z trupa Bolero
Kupię chętnie zaformowany KEN 50+50uF 350V, bo po tym starym trupie jest dziura w chassis.
Odbiornik ma papiery: ankietę zadowolenia i gwarancję na lampy VALVO- pół roku było a tu ponad 60 lat i trzy lampy w idealnej kondycji, dziś zagazowałem ECH81, w jej miejsce trafiła lampa TESLA, EL84 to używka RFT, podobnie ECC85.
Ma ktoś pomysły?

ballasttube
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Re: Loewe-Opta Venus 560W Plastik- ogarnięcie trupa

Post autor: ballasttube »

Nie wiem,skąd to zdobyć obecnie.
Kiedyś,jak były napędy pasowe na wsi,to była taka specjalna pasta do pasów napędowych
skórzanych.Mój dziadek miał takie maszyny.
Może ktoś na wsi wie, skąd to zdobyć lub ma,bo tam chyba jeszcze młócą na pas.
Też mam problem z plugawie ślizgającym się napędem linki w LENA-ie.
Nie mylić z Leninem:-)
Kiedyś widziałem,jak ktoś przede mną owinął taką wyślizganą rolkę jakąś taśmą
tekstylną klejącą.Może Koledzy się tu wypowiedzą ze swojego doświadczenia?
Sam bym chętnie chciał wiedzieć coś więcej na ten temat.
Może taką rolkę/tuleję czymś zeszorstkować,tylko czy wtedy nie przepiłuje linki?
Chodzą mi po głowie napędy lampy skanera i starych magnetowidów z paskami zębatymi,
tylko jak to zaadaptować do napędów radiowych? Niektóre agregaty powietrzne miały napędy
bezluzowe zębate.Philipsy czeskie,niemieckie i ich polskie przedwojenne nie obrażając klony
miały napęd linkowy z gładkiej ośki i jakoś to latami działało.Trzeba by się zastanowić-dlaczego.
Co do filtra LC przy lampie głośnikowej czytałem,że on bywa na 9kHz.
Mazur i jego klony też miały jakiś dławik koło lampy głośnikowej, ale nie nastrojony dokładnie.

Awatar użytkownika
spiga
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: spiga »

A zwilżenie roztworem kalafonii i wysuszenie?
Co prawda starzy fachowcy zalecali by w ten sposób zwilżać sznurek/linkę napędu skali, ale może i na rolki podziała ;)
Pozdrawiam
Spiga

Tomek Janiszewski
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: Tomek Janiszewski »

Szrot majster pisze:
czw, 4 marca 2021, 01:28
Do anody EL84 i masy podłączony jest filtr LC, po co on jest?
Stoi obok niego: 9kHz, a więc jest to eliminator gwizdów interferencyjnych o tej częstotliwości, powstających wówczas gdy dwie silnie stacje sąsiadują ze sobą na skali (odstęp między częstotliwościami nośnymi stacji AM ustalono właśnie na 9kHz). Zestyki (jak należy się domyślać, bo nie potrafię się połapać w szkicu przełącznika) odłączają eliminator gdy jest zbędny, tj. przy odsłuchu z gramofonu oraz przy odbiorze UKF. Możliwe też że tę samą funkcję pełni klawisz "SP".

Pixel
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: Pixel »

spiga pisze:
czw, 4 marca 2021, 07:45
A zwilżenie roztworem kalafonii i wysuszenie? Co prawda starzy fachowcy zalecali by w ten sposób zwilżać sznurek/linkę napędu skali, ale może i na rolki podziała ;) Pozdrawiam
Tak się zastanawiam czy pilnik iglak diamentowy prowadzony nie tylko "wzdłużnie" ale i obrotowo (poprzecznie względem kanałka w rolce) nie zmatowił by powierzchni na tyle skutecznie by wyeliminować poślizg ale bez narażania linki na strzępienie.

Awatar użytkownika
Szrot majster
500...624 posty
500...624 posty

Witam!
Właśnie ośka nie jest wyślizgana, problem jest z linką, która ma średnicę włosa, oryginalne linki były dość grube.
Na Allegro jest linka radiowa za 2zł/mb, ciekawe ile to jest warte.
Skrzynka była dziś szlifowana, górę jechałem diaxem i część luźnego forniru pozłazila, mosiężne listwy też potraktowałem papierem ściernym i udało się usunąć grubą warstwę grynszpanu, resztę doszlifuję papierem ściernym wodnym.
Jutro będę miał papier ścierny i wyszlifuję resztę skrzynki, całość będzie pomalowana lakierobejcą lakierobejcą, radio jest mocno zdewastowane, dobrze że skala nie obłazi i myszy cewek i głośników nie zeżarły :evil: :evil: :evil:
Mam pytanie: czym nawlekać linkę skali, żeby się nie plątała?
Jest tu pełno kółek, mam rysunek jak prowadzić linki skali.

Pixel
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: Pixel »

A gdybyś zastosował pręt z oczkiem? dzięki temu łatwiej było by przeprowadzać linkę w ciasnym miejscach. Spróbuj też czyścić mosiężne elementy czyścikiem do rur miedzianych (przed lutowaniem)

Awatar użytkownika
staku
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: staku »

Ja do przeciągania linek używam długiej "igły" z cyny do lutowania. Nie do pobicia😄

Awatar użytkownika
Szrot majster
500...624 posty
500...624 posty

Witam!
Jutro będę miał papier ścierny i lakierobejcę, wyszlifuję sam a znajomy pomaluje.
Co do mosiądzu, potraktowałem go dość brutalnie, papierem ściernym i kątówką, tyle było syfu, efekt jak widać.
IMG_20210304_205105.jpg
IMG_20210304_205059.jpg
Jak widać, radio w paskudnym stanie, miało iść na śmietnik ale okazało się, że gra.....tego tylko ubywa, szkoda wyrzucić.
Elektroniki nie grzebałem, kilka papierowych kondensatorów i trzy elektrolity wywalone, nowe foliowe na 630V wlutowałem, chassis umyte, skala , gałki i klawisze tak samo, teraz to gra OK.
Dziadostwo z elektrolitami pod chassis będzie zlikwidowane, nie mam dostępu do kondensatora "z epoki", szkoda, że oryginał wywaliłem 15 lat temu, mogła być wydmuszka.
IMG_20210304_205043.jpg
IMG_20210304_205021.jpg
Co do pręta z uchem, jak to ma wyglądać?
Może mnie ktoś "oświecić"?

TELEWIZOREK52
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: TELEWIZOREK52 »

Do szlifowania drewna, mosiądzu, aluminium, polecam wełnę stalową o dwóch, trzech grubościach. Dzisiaj aluminiowe kubki filtrów wypolerowałem ręcznie na lusterko. Linek używam fabrycznych z metra lub stalowej żyłki Jubilerskiej. Kalafonia efekt krótkotrwały. Lepszy efekt daje natarcie świeczką. Czasami pomaga zalożenie mocniejszej sprężynki.

Pasjonat
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Pasjonat »

Tak jak napisał TELEWIZOREK52 dobra jest stalowa linka jubilerska, lub linka używana w mechanizmach podnoszących żaluzje takie zrobione z listewek aluminiowych lub drewnianych, grubsza linka około 1mm jest używana do podnoszenia stor rzymskich.
Te linki nie są elastyczne jak guma, nie strzępią się i są bardzo mocne.

Najlepiej popytać gdzieś u siebie na miejscu

Awatar użytkownika
Szrot majster
500...624 posty
500...624 posty

Witam!
Niestety skrzynka jest nie do uratowania, fornir poodłaził i zdarłem wszystko do gołego drewna(właściwie to jest sklejka), jest kupiona farba w kolorze "mahoń" i radio będzie po prostu pomalowane, nie mam stolarza ani zaplecza, poza tym to nie jest żaden unikat, ot zwykły odbiornik z lat 50-tych jakich w Niemczech jest pełno, co innego przedwojenne radia, wtedy się nie improwizuje.
Jak coś stało 10 lat w syfie i wilgoci, s***y na to ptaki i myszy po tym biegały, to nie jest łatwa odbudowa, dobrze, że cewki nie posmakowały myszom, bo nie byłoby już czego ratować, jak nie ma człowiek warsztatu to potem "skarby" upycha po kątach, na szczęście warsztat już mam, nie za wielki ale mieszkam na wsi i mam budynki gospodarcze i nie muszę w domu syfu robić.

TELEWIZOREK52
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: TELEWIZOREK52 »

Szrot majster pisze:
sob, 6 marca 2021, 21:00
Niestety skrzynka jest nie do uratowania, fornir poodłaził i zdarłem wszystko do gołego drewna(
Trochę szkoda. Po prostu przetarłeś. Też tak miałem. Nie jestem stolarzem ale pare skrzynek zrobiłem i odnoszę wrażenie jakby Niemcy na fornirze oszczędzali, cholernie cieniutko dają. Nie wiem czy masz możliwość nabycia forniru ? Kiedyś z braku laku moczyłem drzwi od jakiejś starej szafy ale pozyskałem arkusz ładnego forniru. Nie rezygnowałbym, do wiosny jeszcze parę dni, możesz się pobawić bo ładne radyjko i trochę szkoda go farbą opitolić.

CHOPIN66
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: CHOPIN66 »

Fornir można kupić bez problemu na allegro od ok 13 zł za 1m2 . Do fornirowania wystarczy stare żelazko , mokra ścierka i deska do dociśnięcia forniru do obudowy oraz obciążenie w postaci cegły .
Sprzedam radio Loewe Opta Bella 67
Sprzedam własny album MIEXES na oxl
Szczegóły na PW

Awatar użytkownika
Szrot majster
500...624 posty
500...624 posty

TELEWIZOREK52 pisze:
sob, 6 marca 2021, 21:48
Szrot majster pisze:
sob, 6 marca 2021, 21:00
Niestety skrzynka jest nie do uratowania, fornir poodłaził i zdarłem wszystko do gołego drewna(
Trochę szkoda. Po prostu przetarłeś. Też tak miałem. Nie jestem stolarzem ale pare skrzynek zrobiłem i odnoszę wrażenie jakby Niemcy na fornirze oszczędzali, cholernie cieniutko dają. Nie wiem czy masz możliwość nabycia forniru ? Kiedyś z braku laku moczyłem drzwi od jakiejś starej szafy ale pozyskałem arkusz ładnego forniru. Nie rezygnowałbym, do wiosny jeszcze parę dni, możesz się pobawić bo ładne radyjko i trochę szkoda go farbą opitolić.
Witam!
Nie mam żadnych możliwości zdobycia jakichkolwiek materiałów, ojciec z łaski przyniesie arkusz papieru ściernego, tubkę kleju czy puszkę farby.
Dziś marudził, że za dużo papieru ściernego poszło, że "papier droższy niż radio", nie mam chęci kłócić się z nim.
On pochodzi z wielodzietnej rodziny, z okropnej nędzy, ja jestem jedynakiem- jak tacy ludzie się spotkają, pokłócą się "o pietruszkę".
Poniszczone jest, pomalowane chyba lepiej niż na podpałkę i na złom?
Lepiej jak nawet byle jak odnowiony a grający odbiornik, niż trup w zgnitej skrzynce, który stał w kurniku.

ODPOWIEDZ