Detektor w stylu retro.

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Awatar użytkownika
gsmok
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Re: Detektor w stylu retro.

Post autor: gsmok » pn, 7 sierpnia 2017, 07:36

Nie sądzę, aby potrzebne były jakieś kasowania. Wystarczą wyjaśnienia :) . W każdym bądź razie to nie są moje fotki, więc o ewentualnym skasowaniu niech decydują Autorzy wersji oryginalnych. Wydaje mi się, że skoro nikt nie robił niczego złośliwie, to nie ma takiej potrzeby.
Pozdrawiam
GSMOK

Awatar użytkownika
staku
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: staku » pn, 7 sierpnia 2017, 09:33

gsmok pisze:Nie sądzę, aby potrzebne były jakieś kasowania. Wystarczą wyjaśnienia :) . W każdym bądź razie to nie są moje fotki, więc o ewentualnym skasowaniu niech decydują Autorzy wersji oryginalnych. Wydaje mi się, że skoro nikt nie robił niczego złośliwie, to nie ma takiej potrzeby.
Trochę się uspokoiłem. Tylko trochę, dlatego proszę Admina interwencję zgodnie z pw. Nie chcemy być chyba postrzegani jako Ci co przywłaszczają sobie cudzą własność.

Wracając do tematu, poniżej zdjęcie pierwszej opraw z serii. Brakuje jeszcze mocowania kryształka bo w dalszym ciągu nie dotarły do mnie blachy. Muszę sprawdzić czy aby nie została podczas zakupu zaznaczona wysyłka wozem konnym :wink: . Przy tych upałach nie ma się co dziwić, że paczka długo idzie. Jak już będą blachy, jeszcze trzy egzemplarze będą robione całkiem od zera.
DSCN3419.JPG
Cewki. Hmm, może tam produkują? :roll:
IMG_20170806_191239.jpg
Pozdrawiam

Staszek

Wiech
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Wiech » pn, 7 sierpnia 2017, 09:56

Albo cewniki

Awatar użytkownika
staku
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: staku » wt, 8 sierpnia 2017, 08:56

Wczoraj odbyła się pierwsza próba produkcji galeny. Prawie pełen sukces, :D bo to co otrzymałem wykazuje bardzo dobre własności detekcyjne, jednak jest bardzo kruche i byłby problem z mocowaniem w oprawce. Chyba dodałem zbyt mało ołowiu, albo zbyt dużo siarki - jak kto woli. :wink: Z powodu braku precyzyjnej wagi mieszałem na oko.
Załączniki
DSCN3432.JPG

Awatar użytkownika
Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

Post autor: Jado » wt, 8 sierpnia 2017, 19:59

Oprawka wyszła całkiem profesjonalnie - gratulacje :-)
Tak swoją drogą - czy wydaje mi się, że swojego czasu na Allegro ktoś wystawiał całą serię oprawek do kryształków i wyglądało to na współczesne, ale bardzo dobrze zrobione rekonstrukcje? No bo skąd by jedna osoba miała tyle oprawek? A wyglądały na nie zniszczone. Ceny oscylowały w granicach 100-125zł o ile pamiętam. No chyba, że ktoś przejął jakieś stare zapasy magazynowe.

W sumie najłatwiej jest odtworzyć części metalowe oraz rurkę szklaną - gorzej jednak z elementami z bakelitu. Tu oczywiście można posiłkować się elementami odlewanymi z żywicy, ale nie będzie to już "rasowy", w specyficzny sposób pachnący bakelit.
Oczywiście - jeśli komuś zależy koniecznie na oryginale. Bo jeżeli dobrze zrobiona rekonstrukcja będzie wyglądać dokładnie tak samo jak oryginał, to z optycznego punktu widzenia nie ma to znaczenia - jeśli ktoś wie i akceptuje taką sytuację.
Chyba, że ktoś usiłuje sprzedać kopię jako oryginał nie informując o tym :evil:

Chociaż z drugiej strony np. wstawianie kopii jakiś elementów do starych, oryginalnych urządzeń jest trochę wątpliwym działaniem.
Lepiej chyba właśnie od zera zrobić sobie rekonstrukcję (jak kolega Staszek np.), gdzie wszystkie elementy będą kopiami, niż mieszać stare i nowe w oryginałach. Oczywiście im odbiorniki są młodsze, nasza tolerancja na uruchomienie urządzenia kosztem zachowania oryginalności rośnie :wink:

Swoją drogą ciekawe czy istnieje rynek podróbek staroradiowych? Koledzy wspominali tu czasem o tzw. składakach - czyli składaniu z kilku kawałków odbiorników jednego kompletnego i sprzedawaniu potem jako oryginalnego egzemplarza (przynajmniej tak ja to zrozumiałem).

Okazuje się, że z tą galeną to jednak trzeba trochę poćwiczyć - ale mam nadzieję, że się nie zniechęcisz do dalszych eksperymentów?

Ja też sobie w zaciszu domowym trochę eksperymentuję z odtwarzaniem pewnych elementów (mechanicznych) - konkretnie takich fajnych zacisków mosiężnych jak to w dawnych urządzeniach stosowano (wysoki słupek z dziurką na przewód, a od góry śrubka z radełkowanym brzegiem). Jak stworzę coś co ma ręce i nogi, to wrzucę jakieś zdjęcie :-)
Pozdrawiam

Jado.

Awatar użytkownika
Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

Post autor: Jado » pt, 11 sierpnia 2017, 20:30

Obiecane zdjęcie zacisków (które nabrały już trochę kształtów):
zaciski.jpg
Wzór zaczerpnięty z rysunku z książki Niemczyńskiego z 1927 roku (rycina nr 37):
Niemczynski.png
Niemczynski_2.png
Jest to pewna moja "wariacja na temat", bo dokładnego zdjęcia brak (a właściwie na zdjęciach odbiorników z lat 20-tych, każdy zacisk był trochę inny - cieńszy/grubszy, bardziej/mniej beczułkowaty, zaokrąglony, podcięty, itp).

Oczywiście take "gołe" zaciski nadają się raczej do niskich napięć :wink:
Pozdrawiam

Jado.

leonzk
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: leonzk » pn, 14 sierpnia 2017, 11:19

Najbardziej "koszerne" :wink: są takie :

Obrazek
Obrazek

Mam takie mniejsze niklowane i większe mosiężne.
Najgorszy problem to pewnie z "moletowaniem skośno-obłym" (chyba tak to się określa) na nakrętkach.

Jestem ciekaw czy ktoś by się podjął wykonania kopi w większej ilości?

Pozdrawiam
Wierny kibic retro :)
Ostatnio zmieniony pn, 14 sierpnia 2017, 11:27 przez leonzk, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
staku
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: staku » pn, 14 sierpnia 2017, 11:20

Zaciski klasa! Właśnie do takich się kiedyś przymierzałem, ale jakoś zabrakło motywacji. Ja kupiłem po parę sztuk gotowych mosiężnych nakrętek z myślą, ze kiedyś staną się kompletem ze słupkami.
Załączniki
P1140224.JPG

Awatar użytkownika
Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

Post autor: Jado » pn, 14 sierpnia 2017, 18:42

leonzk pisze: Najgorszy problem to pewnie z "moletowaniem skośno-obłym" (chyba tak to się określa) na nakrętkach.
Owszem - jest problem z kupieniem gotowej "wklęsłej" molety - nigdzie takiej gotowej nie widziałem.
Jedyny sposób to zrobienie takowej samodzielnie - niestety na obecnym etapie możliwości/umiejętności (mam tokarkę w warsztaciku dopiero od miesiąca) nie jest to jeszcze możliwe. Ale może za jakiś czas ? :roll:
Na razie mogę za to popracować nad samym wyglądem zacisków - więcej zaokrągleń, itp...a samo moletowanie wypukłe zostawimy sobie na koniec :-)
leonzk pisze: Jestem ciekaw czy ktoś by się podjął wykonania kopi w większej ilości?
Ja póki co - uczę się, więc się na większe ilości nie piszę - na razie mam problemy z powtarzalnością wymiarów :lol:
leonzk pisze: Wierny kibic retro :)
Miło wiedzieć, że jeszcze ktoś się retro interesuje (jak rozumiem tym przedwojennym?) :-)
staku pisze: Zaciski klasa! Właśnie do takich się kiedyś przymierzałem, ale jakoś zabrakło motywacji. Ja kupiłem po parę sztuk gotowych mosiężnych nakrętek z myślą, ze kiedyś staną się kompletem ze słupkami.
Te nakrętki to już połowa sukcesu - słupek nawet bez tokarki można z pręta mosiężnego zmajstrować ;-)

Niestety, ale wiele z dawnych elementów mechanicznych jest dziś nie do zdobycia (no bo niby skąd?), więc jedynym sposobem jest samodzielna rekonstrukcja (tam gdzie to jest możliwe, aczkolwiek na upartego prawie wszystko jest możliwe - patrz: Alek i lampy).
Na szczęście coraz więcej maszyn trafia "pod strzechy" - chociażby różne frezarki CNC czy plotery laserowe, co ułatwia amatorom zabawę w mechanikę (dawniej trzeba było ręcznie pilniczkiem wypiłowywać).
Rekonstruktorzy staroradiowi to jedno, ale z podobnymi problemami spotykają się np. modelarze (np. ci którzy rekonstruują dawne kolejki parowe) i z pewnością wykorzystują zdobycze współczesnej techniki, dla ułatwienia sobie zadania.
Chociaż z drugiej strony - niektórzy lubią jak jest dużo do roboty i są wyzwania (patrz odbiorniki w stanie niemalże agonalnym restaurowane do stanu prawie fabrycznego), bo się za szybko nie kończy ;-)
Pozdrawiam

Jado.

gustaw353
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Post autor: gustaw353 » pn, 14 sierpnia 2017, 20:28

Jado pisze:Niestety, ale wiele z dawnych elementów mechanicznych jest dziś nie do zdobycia (no bo niby skąd?)
Trzeba się trochę rozejrzeć:
DSCN1092.JPG

Awatar użytkownika
Locutus
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Locutus » pn, 14 sierpnia 2017, 20:38

To od EKG :?:

Vic384
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Vic384 » pn, 14 sierpnia 2017, 21:09

Czesc
Tak jakby.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

Post autor: Jado » pn, 14 sierpnia 2017, 22:06

gustaw353 pisze: Trzeba się trochę rozejrzeć:
Owszem, czasami może i coś współczesnego podpasować, ale jeśli chce się mieć coś bardziej zgodnego z oryginałem, to jednak trzeba się bardziej wysilić :twisted:
Przykładem niech tu będą wspominane swojego czasu odbiorniki kolekcjonerskie, czy też tak chętnie rekonstruowany odbiornik Manczarskiego, gdzie każdy rekonstruktor chce jak najbardziej zbliżyć się do oryginału.
Pozdrawiam

Jado.

Vic384
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Vic384 » wt, 15 sierpnia 2017, 08:52

Czesc
Jado, jesli Twoja tokarka ma imak nozowy z "zatrzaskaskami", to po przygotowaniu 3 nozy, jedna nakretke mozna robic w 2 minuty plus 1 minuta na wiercenie i gwintowanie.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

Post autor: Jado » wt, 15 sierpnia 2017, 10:10

Witam,

Niestety imaczek ma długość boku 50mm i praktycznie wchodzą na niego tylko 2 noże (8x8mm), przy 4 musiałbym je wysunąć mocno do przodu, co jest niezalecane.
Tak więc na razie jedną minutę to zajmuje mi wymiana noża :lol: W przyszłości można będzie pomyśleć nad zakupem dodatkowych imaków, albo zainwestować w imak szybkozmienny (jak i kilka innych dodatków - tu niestety lista zakupów "co by się jeszcze przydało" wydaje się nie mieć końca, a wszystko niemało kosztuje).
Pozdrawiam

Jado.

ODPOWIEDZ